Sağduyu..!
Sağduyu..!
Taylan Katak

Taylan Katak

taylankatak@kocaelizirve.com

08 Haziran 2018 Cuma - 10:01

Yazarın Tüm Yazıları

Sağduyu..!

Demokrasinin işlediği ülkelerde seçimlere eşit koşullarda gidilir. Tüm siyasi partiler propaganda yapma hakkına sahiptir. Hiçbir siyasi taraf baskı altına alınamaz. Başta devletin yayın organı olmak üzere, bütün medya organları adaylara eşit mesafede olmalıdır. Aksi bir durum söz konusu ise seçim güvenliğinden söz edilemez.

******

 

Yukarıda bahsettiğimiz temel demokrasi kriterlerinin ülkemizde uygulanmadığını üzülerek görüyoruz. İçinde bulunduğumuz OHAL şartlarında seçimlere eşit koşullarda gidildiğini söylemek gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Devletin tüm olanaklarının iktidar partisi lehine kullanıldığına açıkça şahit oluyoruz. Bunu yapanlar yaptıkları şeyi gizleme gereği duymuyorlar.

 

Devletin yayın organı ve ana akım medya öncülüğünde, iktidara yakın irili ufaklı medya organlarının da desteğiyle mevcut iktidarın propagandası televizyon kanallarında etkili bir şekilde yapılıyor. Halka yönelik sistemli ve ciddi bir algı operasyonu yürütülüyor. Kanallar tüm adaylara eşit mesafede durmuyor. Millet İttifakı’na mensup siyasiler Cumhur İttifakı’na mensup siyasilerden çok daha az görünüyor ekranlarda.

 

Asıl sorun ise çok daha büyük. Üstelik de tehlikeli. Bazı siyasi partilerin propaganda yapması  paramiliter yapılanmalar eliyle engelleniyor. CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve HDP’nin seçim çalışmalarını engellemeye yönelik birçok saldırı gerçekleşti.

******

 

Seçim sürecinden önce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde gerçekleşen Adalet Yürüyüşü’nde katılımcıların geceyi geçireceği alanın önüne tezek dökülmesi bu tahammülsüzlüğün ilk işaretiydi.

 

Seçim sürecinde ise bu tahammülsüzlük daha da arttı. Saldırılar yoğunlaştı. Saadet Partisi’nin seçim standına sık sık provakatif saldırılr yapılıyor. Saadet Partisi’nin yükselen grafiğinin ve kazandığı ciddi ivmenin bazı çevreleri rahatsız ettiği açık.

 

Birkaç gün önce Ankara’da HDP standına yapılan saldırı girişimi hala zihinlerde taze. Muhalefete yönelik yapılan saldırılar muhalif partileri susturmaz. Aksine daha da azimle çalışmaya teşvik eder. Nitekim bunu tüm muhalefet partilerinde görüyoruz. 24 Haziran’a oldukça sıkı bir şekilde hazırlanıyorlar.

********

Bu noktada İyi Parti’nin çalışmalarına dikkat çekmekte fayda var. Bazı konularda eksikleri olsa da birtakım çevrelerin beklentilerini tam olarak karşılayamasa da eleştirilecek yönleri olsa da ciddi bir çalışma temposu içinde olduklarını söyleyerek haklarını vermeliyiz. İyi Parti içerisindeki herkesin büyük fedakarlıklarla bu mücadeleyi sürdürdüğünü çok iyi biliyorum. Bazen ceplerinden bazen de yüreklerinden vererek bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Muhalif partiler içerisinde de en fazla baskıya uğrayanlardan biri İyi Parti. Bunun son örneği Gaziantep’te yaşandı. Meral Akşener’in gerçekleştireceği mitinge katılmak isteyen yurttaşlar çeşitli engellerle karşılaştı. Miting alanına giden yollar kilometrelerce uzaktan kesildi, bazı yollar belediye tarafından kamyonlarla kapatıldı, bomba araması gerekçesiyle alan boşaltıldı, Akşener’in konuşacağı alanın arkasına asılan parti pankartları çalındı, partililerin astığı ‘’hoş geldin’’ pankartları belediye ekipleri tarafından söküldü, Ak Parti mitinglerinde ücretsiz olan tramvay bu mitingde çalıştırılmadı… Görünen o ki bu mitingin sönük geçmesi için bazı kişiler ellerinden gelen her çabayı sarf etmiş ama yine de muvaffak olamamış.

*******

 

 

Ülkemizin içinde bulunduğu bu kritik süreçte iç barışı, birlik ve beraberliği tehdit edecek uygulamalardan uzak durmak gerekiyor. Seçim öncesi toplumu kutuplaştırmanın anlamı yok. Bu günlerde insanlar hassas olurlar. Gönül verdikleri parti için emek verirler. Haliyle de duygusallaşırlar. Duygusallık bazı noktalarda istenmeyen tepkiler verilmesine yol açabilir. Bu yüzden herkes, tüm yurttaşlarımız sağduyulu olmalı.

Ülkemizin bütünlüğü siyasi zaferlerden daha önemlidir. Siyasi kazançlar uğruna toplum kutuplaştırılmamalı. Kaos kimseye fayda sağlamaz. Bu ülke hepimizin. Siyasi rekabet de demokrasinin bir parçası. Nefrete ve nifak tohumlarının ekilmesine yol açmadığı sürece siyasi rekabet ülkeye fayda sağlayabilir. Ama rekabeti husumete dönüştürmemek gerek. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, hepimizin ortak kaygısı vatan olmalı.

 

10707 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Recep Bilal ŞENGÜN dönemi yükselme ivmesi yakalayan İZAYDAŞ düşüşteymiş artık. Embesil İşletme Müdürüde ŞENGÜN yönetimi dönemi kırılan rekorları ekarte etmek için saçma rekor denemeleri ile İZAYDAŞ'a çeşitli zararlar veriyormuş,operatörlerin bu denemelerde patlama yaşatıkları ve ölüm tehlikesi atlattıkları oluyormuş.

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Fikri IŞIK'ın Siyasi kararla oy kaygısıyla provakatörlerden korkarak kapattırdığı Gebze Dilovası Çöp depolama alanıda açılmalı,İZAYDAŞ'taki mevcut Çöp depo alanının yetmediği söyleniyor. Yapılacak olan Evsel Çöp yakma fabrikasıda çorak verimsiz olan bu arazide yapılmalı ,zaten buraya milyonlar harcanarak yeni çöp depo alanları yapılmış kapatılması ile harcanan paralar boşa gitmiş. SARAÇ ve Avanesinin başarısız olduğu söyleniyor zaten fabrikayıda doğru,dürüst işletemiyorlarmış,Recep Bilal ŞENGÜN-

“İZAYDAŞ, halkın gazını almaya çalışıyor”

Yazan: Cemil Karademir

Yorum: Sevgili izaydaş lütfen artık bacanı da al ve git . kelime oyunları kimseyi kandıramazsın.

“Yer gösterilsin okul yaptıracağım”

Yazan: Ersin kurak

Yorum: Tebrikler bunu belediye bile düşğnmemişken şengül hanım ı kutluyorum

 “9 günlük tatil gözden geçirilmeli”

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: ne yapalım dini bayramımız kurban bayramını kutlamayalımmı? bunumu demek istiyorsun. tatil yaparak dış güçlere mesaj verilemezmi.. umrumuzda değilsiniz demek olmazmı bu tatil aynı zamanda. tatili iptal etseler bu sefer bayramda tatil olmazmı yaygarası yapmayacağınız ne malum...

“Hamile tutuklular serbest bırakılsın”

Yazan: mehmet çakmaz

Yorum: sayın vekilimizin önergesini doğru buluyorum

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: İsmail PARLAK

Yorum: Bu fragnandı

Kuzey Marmara Otoyolu’nda iş cinayeti!

Yazan: Isci

Yorum: Kuzey marmara otp yolu eşittir osmangazi köprüsü. O köprüde yapılırken bir çok işçi hayatini kaybetti. Sonra biz size yol yaptık... siz ilk önce halkınızın canını dusunun

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: Alikahyali

Yorum: Bu kadar yetmez. Bu halk daha fazla şey yapmalı. Alikahya unutuluyor her seferinde... gözler oraya çevrilmeli bir an once

Ülkeyi krize sürükleyenler faturayı ödemelidir

Yazan: Esra aydin

Yorum: Arzu hanım küçük bir partiye göre çok iyi konulara değiniyor. Ancak yazdıkları ve okudukları metinler keşke daha halktan olsa...

KENT REHBERİ