Kocaeli Zirve
Sağduyu..!
Sağduyu..!
Taylan Katak
Taylan Katak

Taylan Katak

taylankatak@kocaelizirve.com

08 Haziran 2018 Cuma - 10:01

Yazarın Tüm Yazıları

Sağduyu..!

Demokrasinin işlediği ülkelerde seçimlere eşit koşullarda gidilir. Tüm siyasi partiler propaganda yapma hakkına sahiptir. Hiçbir siyasi taraf baskı altına alınamaz. Başta devletin yayın organı olmak üzere, bütün medya organları adaylara eşit mesafede olmalıdır. Aksi bir durum söz konusu ise seçim güvenliğinden söz edilemez.

******

 

Yukarıda bahsettiğimiz temel demokrasi kriterlerinin ülkemizde uygulanmadığını üzülerek görüyoruz. İçinde bulunduğumuz OHAL şartlarında seçimlere eşit koşullarda gidildiğini söylemek gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Devletin tüm olanaklarının iktidar partisi lehine kullanıldığına açıkça şahit oluyoruz. Bunu yapanlar yaptıkları şeyi gizleme gereği duymuyorlar.

 

Devletin yayın organı ve ana akım medya öncülüğünde, iktidara yakın irili ufaklı medya organlarının da desteğiyle mevcut iktidarın propagandası televizyon kanallarında etkili bir şekilde yapılıyor. Halka yönelik sistemli ve ciddi bir algı operasyonu yürütülüyor. Kanallar tüm adaylara eşit mesafede durmuyor. Millet İttifakı’na mensup siyasiler Cumhur İttifakı’na mensup siyasilerden çok daha az görünüyor ekranlarda.

 

Asıl sorun ise çok daha büyük. Üstelik de tehlikeli. Bazı siyasi partilerin propaganda yapması  paramiliter yapılanmalar eliyle engelleniyor. CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve HDP’nin seçim çalışmalarını engellemeye yönelik birçok saldırı gerçekleşti.

******

 

Seçim sürecinden önce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde gerçekleşen Adalet Yürüyüşü’nde katılımcıların geceyi geçireceği alanın önüne tezek dökülmesi bu tahammülsüzlüğün ilk işaretiydi.

 

Seçim sürecinde ise bu tahammülsüzlük daha da arttı. Saldırılar yoğunlaştı. Saadet Partisi’nin seçim standına sık sık provakatif saldırılr yapılıyor. Saadet Partisi’nin yükselen grafiğinin ve kazandığı ciddi ivmenin bazı çevreleri rahatsız ettiği açık.

 

Birkaç gün önce Ankara’da HDP standına yapılan saldırı girişimi hala zihinlerde taze. Muhalefete yönelik yapılan saldırılar muhalif partileri susturmaz. Aksine daha da azimle çalışmaya teşvik eder. Nitekim bunu tüm muhalefet partilerinde görüyoruz. 24 Haziran’a oldukça sıkı bir şekilde hazırlanıyorlar.

********

Bu noktada İyi Parti’nin çalışmalarına dikkat çekmekte fayda var. Bazı konularda eksikleri olsa da birtakım çevrelerin beklentilerini tam olarak karşılayamasa da eleştirilecek yönleri olsa da ciddi bir çalışma temposu içinde olduklarını söyleyerek haklarını vermeliyiz. İyi Parti içerisindeki herkesin büyük fedakarlıklarla bu mücadeleyi sürdürdüğünü çok iyi biliyorum. Bazen ceplerinden bazen de yüreklerinden vererek bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Muhalif partiler içerisinde de en fazla baskıya uğrayanlardan biri İyi Parti. Bunun son örneği Gaziantep’te yaşandı. Meral Akşener’in gerçekleştireceği mitinge katılmak isteyen yurttaşlar çeşitli engellerle karşılaştı. Miting alanına giden yollar kilometrelerce uzaktan kesildi, bazı yollar belediye tarafından kamyonlarla kapatıldı, bomba araması gerekçesiyle alan boşaltıldı, Akşener’in konuşacağı alanın arkasına asılan parti pankartları çalındı, partililerin astığı ‘’hoş geldin’’ pankartları belediye ekipleri tarafından söküldü, Ak Parti mitinglerinde ücretsiz olan tramvay bu mitingde çalıştırılmadı… Görünen o ki bu mitingin sönük geçmesi için bazı kişiler ellerinden gelen her çabayı sarf etmiş ama yine de muvaffak olamamış.

*******

 

 

Ülkemizin içinde bulunduğu bu kritik süreçte iç barışı, birlik ve beraberliği tehdit edecek uygulamalardan uzak durmak gerekiyor. Seçim öncesi toplumu kutuplaştırmanın anlamı yok. Bu günlerde insanlar hassas olurlar. Gönül verdikleri parti için emek verirler. Haliyle de duygusallaşırlar. Duygusallık bazı noktalarda istenmeyen tepkiler verilmesine yol açabilir. Bu yüzden herkes, tüm yurttaşlarımız sağduyulu olmalı.

Ülkemizin bütünlüğü siyasi zaferlerden daha önemlidir. Siyasi kazançlar uğruna toplum kutuplaştırılmamalı. Kaos kimseye fayda sağlamaz. Bu ülke hepimizin. Siyasi rekabet de demokrasinin bir parçası. Nefrete ve nifak tohumlarının ekilmesine yol açmadığı sürece siyasi rekabet ülkeye fayda sağlayabilir. Ama rekabeti husumete dönüştürmemek gerek. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, hepimizin ortak kaygısı vatan olmalı.

 

10785 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Yazan: Yasin

Yorum: Hergün Maşukiyede Yuvacıkta yürüyüş adı altında yalamalarına ve yandaşlarına en az 50 otobüsle verdiği ziyafetleri Kocaeli Bş Bld. sine kesilen faturaları unutmadık

Murat Çakmak’a tahliye!

Yazan: Sercan devrim

Yorum: Adalet yerini buldu.

Yazan: Uğur

Yorum: Çok güzel anlattın allah senden razı olsun bunlara hakkım zehir olsun

Yazan: Cem

Yorum: Normalde 100bin tl lik araca binemeyen insanlar rutbe alinca sifir jipten asagi inmiyor. Yazik hizmete sifir jip ile gitmeye gerek yok. Su yollar metro olsun artik.

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: körfezspor

Yorum: sanki kendisi tesadüfen ilçe başkanı olmadı.eğitim yok bir şey yok.

Yazan: Erhan

Yorum: Eline ağzına yüreğine sağlık. Derdimize tercüman olmuşum.

Yazan: Etem

Yorum: Ağzına sağlık kardeşim az bile yazmışsın. Kibrinden gözü kör külahı sağır olanlar bunu duymayacaktır.

Körfezli genç yoğun bakımda

Yazan: Ulaş Mintemur

Yorum: Merhaba bu haberde isim karışıklığı var bu Ömer o Ömer değil kusura bakmayın lütfen düzel tirmisiniz görünce şok olduk

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: Körfezli

Yorum: Bu mesajla ne demek istiyorsun sende tesadüfen bu makama gelirsen millet ne der düşündün mü Sakın yanlışlık yapıp Bld.Bşk Aday adayı olma AKP Körfez de biter

Karaosmanoğlu; Muhalefet adına üzülüyorum

Yazan: Emre Celik

Yorum: Ya bu adam zamanında bizim öğrtmenimizdi. Yüzüne bakınca içiniz ferahlardı.Cidden nur yüzlü bir adamdı. Şimdi şu resmine bakıyorum. İnsanın yaptıkları hakikaten yüzüne yansıyormuş. Alakası kalmamış.

KENT REHBERİ