KOCAELİ 13° Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4357 TL
  • 6.1513 TL
  • 7.0040 TL
Kocaeli Zirve
Siyasetin ön seçim sorunsalı
Siyasetin ön seçim sorunsalı
Taylan Katak
Taylan Katak

Taylan Katak

taylankatak@kocaelizirve.com

02 Kasım 2018 Cuma - 08:12

Yazarın Tüm Yazıları

Siyasetin ön seçim sorunsalı

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla siyasi kulisler ısındı. Kimi partiler belediye başkan adaylarını belirlemeye başladı, kimileri ise hala hummalı bir çalışma içinde.

 Gerek yerel seçimlerde gerekse genel seçimlerde ülkemizdeki siyasi partilerin belediye başkanı ve milletvekili adaylarını belirleme yöntemi çoğunlukla aynı: Genel merkeze ve genel başkana yakınlık. İstisnalar elbette ki var. Bulundukları kentteki etkileriyle, yarattıkları olumlu imajla, halktaki karşılıklarıyla, sevilen ve saygı duyulan kişiler olmaları sebebiyle seçilen pek çok isim de mevcut. Ancak bu durumun genele kıyasla ortalaması bir hayli düşük ve sistemi belirleyen istisnalar değil, genel geçer durumlardır.

 Bir ülkenin kaderini siyaset belirler. Çünkü siyasetçiler ülkeleri için hayati kararlar almak zorundadırlar. Ekonomiden hukuka, eğitimden sağlığa, demokrasiden insan haklarına kadar hayatın her alanına etki eder siyaset. Bu nedenledir ki bir ülkenin ilerlemesinin de geri kalmışlığının da sorumlusu siyasetçilerdir. Geri kalmış ülkelerin siyasetçileri başarısız demektir. Başarısızlığa rağmen sessiz kalan, siyasetçilere gerekli hesabı sormayan ve yapılan hataların siyasi bedelini ödetmeyen toplumlar da bu başarısızlığa ortaktır. Onlar sustukça kötü yönetimler devam edecektir. Dolayısıyla siyasetçileri denetlemek ve gerektiğinde siyasi ve hukuki olarak bedel ödetmek bir ülke yurttaşının en temel görevlerinden biridir.

 Ülkemizdeki siyasiler sık sık beka sorunuyla karşı karşıya olduğumuzu dile getiriyor. Peki ülkenin beka sorunuyla karşı karşıya olmasında bu ülkeyi yönetenlerin hiç payı yok mu? Memleket bu hale gelirken onlar ne yapıyordu?

 Ekonomimizi ele alalım. Son zamanlarda ekonomik bir saldırı altında olduğumuz söyleniyor. Saldırının sonucunda ekonomik olarak zor durumda bırakıldığımız belirtiliyor. Ülkemizin ekonomisi dış müdahaleye bu kadar açıksa ve bu kadar kırılgansa bunun sorumlusu kimdir? Bu ekonomi politikalarını kim yönetiyor?

 Toplumumuzun büyük bir kısmı ülkemizde siyaset, ekonomi, eğitim, sağlık, hukuk, demokrasi, insan hakları, iç güvenlik ve dış politika başta olmak üzere birçok alanda sorun olduğunu düşünüyor. Bu sorunlara çözüm üretmesi gereken en temel mekanizma şüphesiz ki siyaset. Sivil toplum kuruluşlarının, meslek örgütlenmelerinin, sendikaların, odaların, kanaat önderlerinin ve tüm yurttaşlarımızın ülke sorunlarına karşı duyarlı olması gerekli. Ancak kanun yapıcı siyasettir. Sorunların çözümünde en yetkili erk yine siyasettir. Siyasetin de ülke sorunlarına çözüm üretebilmesi için önce kendi dinamiklerini sağlam oluşturması gerekiyor.

 Siyasi partileri ele alalım. Parti liderlerinin iki dudağı arasına bakan bir yönetim anlayışı ülke sorunlarına çözüm bulabilir mi? Siyasi partilerin parti içi demokrasi anlayışı gelişmeden ülkemizdeki demokrasi gelişemez. Parti içi demokrasinin gelişmesi için de siyasetteki lider kültünün aşılması gerekiyor.

 Ülkemizde parti içi demokrasi konuşulduğunda ortaya atılan tez hemen ön seçim oluyor. Ön seçim gerçekten de parti içi demokrasinin oturması için yeterli midir? Hayır! Ön seçim olumludur ama yeterli değildir. Siyasetle ilgilenen herkes bilir ki büyük kitle partilerinde parti içi hizipler vardır. Genellikle ideolojik temelli değil, adamcılık ve ekipçilik üzerine kuruludur. Bir de delege ağaları vardır. Delegelere hükmederler. Bu hizipler, ekipler ve ağalar olası bir ön seçim için partiye üye yığarlar. Hangi üyenin hangi delege ağasına bağlı olduğu bile bellidir. Hatta bazı partilerde o partiye oy vermeyen kişiler sırf bir delege ağasına yakın olduğu için üye yapılır. Durum böyle iken yapılan ön seçimler ne o partiye ne de ülke demokrasisine bir şey katmaz.

 Bu sorunun çözümü için planlı ve programlı çalışmalar yapılmalı. Partiler eğer sağlıklı bir ön seçim yapmak istiyorlarsa üyeliklerini sıfırlayıp yeniden üye çalışması yapmalı ve yapılan üyelerin niteliklerine önem vermeli. Aksi takdirde, siyasi partilerdeki bu sistem devam ettiği sürece ne partilerde ne de ülke siyasetinde değişen bir şey olmaz. Yapılan ön seçimlerin de verimliliği insanlar tarafından sorgulanır.

 Siyaset topluma hizmet için yapılır. Ana fikri budur. Bu amacı güder. Demokrasisi gelişmemiş ülkelerde ise siyaset bazı kişi, grup ve hiziplerin rant alanına dönüşür. Siyaseti içinde yaşadığı topluma hizmet etmek için değil de kendi çıkarlarına hizmet etmek için yapan kimseler, tehlikeli kişilerdir. Onlara dikkat etmek gerekir. 

 

1377 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ


Halı Yıkama
Yağız Kebap
Almila
Davetiyem
Reis Döner
Körfezin Sütçüsü
Volka Proje
Yelkent
Evdiz
Körfez Center AVM
Kumpir
Bekiroğlu