KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.2465 TL
  • 6.8819 TL
  • 8.0485 TL
Kocaeli Zirve
CHP’de pazarlık zamanı
CHP’de pazarlık zamanı
Yaşar AKKAMIŞ
Yaşar AKKAMIŞ

Yaşar AKKAMIŞ

yasarakkamis@hotmail.com

12 Şubat 2020 Çarşamba - 12:58

Yazarın Tüm Yazıları

CHP’de pazarlık zamanı

1 Mart Pazar günü il kongresi yapılacak olan Kocaeli il örgütünde Harun Yıldızlı, Hikmet Erenkaya ve Bozkurt Uslu il başkanlığına aday olacaklarını açıkladılar.

20 günden az bir zaman kaldığı kongrede il başkanlığı için dördüncü adayın çıkması muhtemel görünmüyor. Her ne kadar Fahri Örengül, Yalçın Kuşkan, Selman Yıldırım ile M. Ümit Küçükkaya’nın adı sosyal medyada dolaşacak olsa bile.

Yıldızlı, Erenkaya ve Uslu’nun kongreye dönük hesapları arasında kuşkusuz en önemli kalem, 25 kişiden oluşacak il yönetim kurulu listesini  belirlemekten daha çok 26 kişilik  kurultay delegeliği listesini belirlemek olacak. CHP geleneğinde, her üyenin gönlünde  partinin genel merkez yönetimini belirlenmesi aşamasında söz sahibi olma sevdası yattığı için kurultay delegeliğinin farklı bir havası vardır. Bu nedenledir ki , il başkanlığına aday olan Harun Yıldızlı, Hikmet Erenkaya ve Bozkurt Uslu için en çetrefilli yol, kurultay delegeleği listesini belirlemekten geçecek.

Kurultay delege seçimi blok liste ile yapıldığından her aday 12 ilçe başkanının desteğini garantiye almak isteyeceği için 26 kişilik listenin 12 sırası otomatikman kapalı. Geri kalan adayın belirlenmesi için yapılacak olan pazarlığın hararetini varın siz düşünün.

İl delegesi sayısı fazla olan ilçe başkanı, doğal olarak kendisine yakın bir ismin listeye dahil edilmesini talep edecek. Delege sayısı pazarlık gücünü artıran İzmit, Gebze, Derince ve Körfez ilçe örgütleri doğal olarak kurultayda birden fazla delegeyle temsil edilmeyi talep edebileceklerini göz önünde bulundurursak, pazarlığın adaylar için ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ