KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3682 TL
  • 6.1081 TL
  • 6.7640 TL
Kocaeli Zirve
İnsancıl Ahmet
İnsancıl Ahmet
Zafer Dolu
Zafer Dolu

Zafer Dolu

zaferdolu@kocaelizirve.com

28 Şubat 2018 Çarşamba - 19:08

Yazarın Tüm Yazıları

İnsancıl Ahmet

Namı diğer; İNSANCIL, Eskişehir’de okuyan, kitap okumayı seven herkes tarafından bilinen Sahaf Ahmet KAYGUSUZ. ( İnsancıl Kitabevi)

1994 yılından beri faaliyet gösteren İnsancıl Kitabevi, kentin kültürel anlamda da ilerleyişinin yegâne sebeplerinden biri olarak da gösterilmektedir. Kitap deyince akla ilk gelen yer olmasının yanı sıra, öğrenciyi okumaya davet eden, sunduğu imkânlarla da bilinmektedir. Günümüz kitapçılığında neredeyse mekanikleşme noktasına gelen ve sattığı kitabın içeriğini bilmeden satan mekanik satıcıların aksine, hala sahaf kültürünü günümüze getiren İnsancıl Ahmet; bizim işimiz, okuyucuya en iyi hizmeti verebilmektir, kitap bizim yaşam biçimimizdir, yaptığımız işi, iş olarak değil, aşk ile sorumluluğumuz olarak yapmaktayız demektedir.

 Bana İnsancıl lakabını bu sektörde verdiler, Eskişehir’le bütünleştim şu an yaklaşık 230 bin üye müşteri yelpazesi ile buradaki sektörün canlılığını korumaktayım. Bence benim en büyük zenginliğim budur. Sahaf kitaplarına ilgi gösteren okurlarımız bu sitesinden de bulabilirler.   http://www.insancilkitap.com

Yukardaki bahsettiğim İnsancıl Ahmet ne yazık ki, belki 10 tane İnsancıl Ahmet’ten birisi. İzmit’te duyduğunuz böyle bir sahaf var mı? Ne yazık ki ben dâhil yok. Bunun suçlusu benmiyim ? Diğer kitap satan arkadaşlar mı? Kitaba gerekli değeri göstermeyen halk mı? idareceler mi…?

Bunun cevabını aramak için çok geç kalsak bile, her başlangıç değerli değil midir ?

Gelelim bu haftaki tanıtacağımız kitaplara, keyifli okumalar….

 

Kırlangıç Çığlığı / Ahmet Ümit

Acıyı gördüm. Gözlerinin ortasında bir çiçek gibi büyüyen irisin önce ağır ağır büzülmesini, ardından çığlık gibi ansızın patlamasını gördüm. Titreyen dudaklar, bal mumuna dönüşen yüzleri, çöken yanakları, irileşen elmacık kemiklerini, birer mağara gibi derinleşen göz çukurlarını, kurumuş ağızların içinde pelteleşen dilleri gördüm.

Anladım ki benliğimizin farkına vardığımız an, acının pençesinde kıvrandığımız andır.

Çığlık değil, ürperiş değil, evet, nereden geldiğini bilmediğim o vahşi iniltiyi kalbimin derinliklerinde duydum. Soluksuz kaldım, boğazım kupkuru, alnım ateşler içinde, tuhaf bir hülyaya kapılmışım gibi sürüklendim o dipsiz boşlukta. Hayatın en karanlık sırrıyla yüzleştim.

Karanlığın her aşamasından geçtim, akan kanın sesini duydum, ölümün serinliğini damarlarımda hissettim.

Geçmişin kamburunu çoktan söküp attım sırtımdan.

İnsanın insanı öldürdüğü o ilk ânı gördüm, katilin zafer haykırışını, kurbanın korku çığlığını işittim.

Her an uyanmaya hazır o muhteşem dürtüyü bastırmak, insanlığın en masum haline, en saf doğasına dönmemek için yıllarca ihanet ettim kendime. Kendimle birlikte bütün dünyayı da kandırdım. Neredeyse başaracaktım ama bırakmadılar, benim adıma onlar öldürmeye başladılar.

İşte bu yüzden geri döndüm...

 

Ahmet Ümit, Polisiye romanları da ilk akla gelen Ümit 1960 yılında Gaziantep’te doğdu. Yazarlığa dergilerde yazdığı öykülerle başladı. Daha çok politika ile ilgilenirken şiire merak sardı ve 1989 yılında yazdığı Sokağın Zulası isimli şiir kitabı ile ilk kitabını yayınladı. Daha sonra kültür sanat dergisi çıkartan ve birçok dergide şiir, öykü ve yazılar ünlü yazarın hayatında dönüm noktası oldu

 

1992 yılında il öykü kitabı olan Çıplak Ayaklıydı Gece kitabını yayınladı. Ardından Bir Ses Böler Geceyi ile ilk romanına imza attı. Ardından yayınladığı Masal Masal içinde kitabı ile herkes tarafından tanınmaya başladı.

 

1996 yılında yayınladığı ilk polisiye romanı olan Sis ve Gece ile tüm Türkiye’nin tanıdığı bir yazar haline geldi. Ardından bir çoğunluklu olarak polisiye romanlardan oluşan bir çok esere imza atan Ahmet Ümit günümüzün en iyi polisiye roman yazarlarından biridir. Ahmet Ümit’in son kitabı Kocaeli’nde her kitapçıda satışa sunulmakta, bizde bu haftaya damgasını vuracak Kırlangıç Çığlığı kitabını sizlere öneririz.

 

Sultan Mehmet'in Casusları / Halil Yaşar Kollu

Elinizde tutmuş olduğunuz bu kitap, gerçek olaylar üzerine kurgulanmış bir casusluk romanıdır. Kaynak bilgiler üzerinden gidilerek, Akıncıları ve Akıncıların çok önemli bir kolu olan Osmanlı Casusları’nı, Avrupa’daki faaliyetlerini, sarsıcı bir olay üzerine kurgulayarak size onları tanıtacak, replikleri ve konu akışı ile adeta size bir film izliyormuşsunuz gibi zevk uyandırarak, tarihin bu en sırlı dönemini akıcı bir üslup ile aktaracaktır.

 

Kitabın en güzel yanı ise; kapağı kapattığınızda sadece gerçek bir olayı değil, aynı zamanda bu konu hakkında yazılmış en ilginç satırları okumuş olmanız olacak.

‘’Bilhassa Fatih Mehmet’in İtalya’daki ajan şebekesi, çeşitli İtalyan devletlerinin en yüksek çevrelerine sızmıştı.’’

 

‘’Devletin Gizli Sırları Heyet’’ ve ‘’Devletin Gizli Sahipleri Heyet 2’’ gibi kitapları ile kendi gündemini yaratan Halil Yaşar Kollu hakkında pek bir şey bilinmese de yazdıkları hakkında çok konuşulacak gibi, bizde okunacak kitaplar arasında olduğunu düşündüğümüz Sultan Mehmet'in Casusları’nı sizlere öneririz.

 

Hayat İşte Böyle Geçip Gidiyor / Hasan Cemal

Hatırat yazarı, kendi yakınları için bir hain, en azından bir mezar kazıcıdır, der Amin Maalouf. Bence hatırat yazarının kendisi için de öyledir. Bu kitapta kendimi anlatıyorum.

Gazeteci Hasan Cemal kimdir? Ama kendimi anlatırken, kendi kendimle kim bilir kaçıncı kez yüzleşirken yalnız dünü değil, bugünü de yazıyorum. Çünkü bu âlem memlekette geçmiş bir türlü geçmiş olamıyor, tarih bir türlü tarih olamıyor. Ve tarih her zaman paçalarımızdan çekmeye devam ediyor. Geçmişi yazarken bugünden kurtulamıyorsun.

Bu on üçüncü kitabımda, hem hayat hikâyemi hem de dünün ve bugünün siyasetini yazıyorum.

  Kendi özeleştirisini yaptığı kitabında, aynı zamanda yaşadığı deneyimi de bizlerle paylaşıyor. Bu güne kadar pek çok gazete ve dergilerde yazan Hasan Cemal kalemindeki ustalığı her fırsat ta bizlerle buluşturan ender bir yazarlarımızdandır. Bizde bu hafta kendisine yer vererek kendisine oan hayranlığımızı sunmaktayız.. Herkese bol okumalı günler dileriz…

1889 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ


Yağız Kebap
Okşin Beçet
Almila
Davetiyem
Reis Döner
Volka Proje
Akkurt İnşaat
KKG
Polis Marketim
Bekiroğlu