Büyükakın, Gebze'de ailelerle buluştu

Anne Şehir Merkezi'nde Gebzeli ailelerle bir araya gelen Başkan Büyükakın,   'Kocaeli Anne Şehir Projesi' ile annelerin ihtiyaçlarına yönelik programları artırmaya devam edeceklerini söyledi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gebze bölgesinde “Anne Şehir Projesi” ile eğitim, danışmanlık ve spor hizmeti alan kadın, anne ve çocuklarla bir araya geldi. Gebze’de bulunan Anne Şehir Merkezi Defne Tesisleri’nde gerçekleşen programda konuşan Başkan Büyükakın, aile kurumunun yapısı ve işlevi bakımından alternatifi olmayan bir kurum olduğunu belirtti.

 

“SİZLER İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, AK Parti Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Habibe Çırak, Sağlık ve Sosyal Daire Başkanı Dr. Ebubekir Ardıç, Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürü Nagehan Malkoç’un da yer aldığı programda aile yapısının önemine vurgu yapan Başkan Büyükakın, “Gece gündüz demeden sizler için, şehrimiz için, çocuklarımızın geleceği için çalışıyoruz. Şehri inşa ve imar ederken nesli ihya etmeyi unutursanız, gün gelir ihmal ettiğiniz o nesil inşa ettiğiniz o şehri imha eder. Biz “Kocaeli Anne Şehir Projesi” ile annelerimizin ihtiyaçlarına yönelik programlarımızı artırmaya, çocuklarımızın geleceği için daha iyi bir temel oluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

 

“VARLIK SEBEBİMİZ BU ŞEHİRDEKİ İNSANLARIN MUTLU OLMASIDIR”

Ailelerin yoğun katılımı ile gerçekleşen buluşmada, “Varlık sebebimiz bu şehirdeki insanların mutlu olmasıdır” diyen Başkan Büyükakın, “Çalışma arkadaşlarıma şunları söylüyorum. Biz ne için varız? Belediye niçin var? Devlet niçin var? Okul ne için var? Halk için var değil mi? Yani aslında hep söylerim öğrenci olmazsa okulda öğretmene ihtiyaç var mı? Peki, halkın ortak ihtiyaçları olmasa belediye başkanına ihtiyaç var mı? Belediye başkanına siz diyorsunuz ki çöpü topla, yolları süpür, park bahçeleri yeşillendir, kadınların gençlerin erkeklerin spor yapacağı mekânlar oluştur. Aslında konu çok basit. Hepimizi ilgilendiren konularla sen ilgilen diyorsunuz. Her yere ‘Mutlu şehir Kocaeli’ yazıyoruz.  Çünkü varlık sebebimiz bu şehirdeki insanların mutlu olmasıdır” ifadelerini sarf etti. Başkan Büyükakın’ın konuşmasının ardından Anne Şehir katılımcılarına söz verildi. Aileler spordan eğitime, sosyal ve kültürel faaliyetlerden diyetisyen desteğine kadar hayatlarında gerçekleşen değişiklikleri anlattı. Ardından Anne Şehir Merkezi’nde yapılan faaliyetlerle ilgili atölyeleri gezen Başkan Büyükakın, çocuklar ve ailelerle sohbet etti.

 

BÜYÜKGÖZ: BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ise Gebze’de yaşayan ailelere böyle bir merkezi sunmasından dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür etti. Büyükgöz, “Biz burada büyük bir aileyiz. Yeni nesli siz imar ve inşa edeceksiniz. Ana yoksa vatan da yoktur. Ana yoksa yeni nesil yoktur, ana yoksa gelecek yoktur. Dolayısıyla bu şuurda olmak zorundayız. Burayı fiziki olarak bir spor mekânı olarak görmeyin. Buradaki medeniyet değerlerine yapılan vurguları çok iyi bir şekilde kavrayıp, onlar doğrultusunda özellikle etrafınızda çatlamak üzere olan bir aile müessesi varsa el birliğiyle onu çember içine alıp, o aileyi kurtarın” dedi.

 

ANNE ŞEHİR MERKEZİ’NDE YOK YOK

Gebzelilere hizmet veren Anne Şehir Merkezi’nde 4-6 yaş arası okul öncesi sınıflara yönelik minik eller ve minik kâşifler atölyelerinde minik öğrenciler, sanat ve bilim alanlarında kendilerini keşfediyor. 9-16 yaş arası gençler ve yetişkinlere yönelik Ahşap tasarım atölyesinde ise el becerileri genişliyor, ağaçtan oyuncaklar üretiliyor. Ayrıca merkezde çocuklara yönelik oyun terapi odaları da mevcut. Bu kapsamda çocukların ruhsal gelişimlerine destek olunuyor. Marifetli eller atölyesinde ise büyükler, mum yapımı, epoksi bardak atlığı, makrome anahtarlık, bez çanta boyama gibi sanatsal ürünler ortaya çıkartılıyor. Anne Şehir Merkezi Defne Tesisleri’nde spor, eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra kişisel, aile ve çocuk psikolojik danışmanlık ile diyetisyen hizmeti de veriliyor.

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

Bakmadan Geçme