Teknoloji

Teknoloji Haberleri

Apple iPhone 15'i tanıttı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli teknoloji firması Apple, yeni modellerini California eyaletinde düzenlenen bir etkinlikle kamuoyuna tanıttı.

VR gözlüklerle deprem, sel ve yangın anını yaşadılar

Kocaeli'de 17 Ağustos Marmara Depremi yıl dönümü sebebiyle düzenlenen programda vatandaşlar sanal gerçeklik gözlükleriyle deprem, sel ve yangın anını birebir VR gözlüklerle yaşadı.

Twitter’da yeni dönem

Sosyal medya platformu Twitter’ın mavi kuş logosu “X” ile değiştirildi

Elon Musk'tan Twitter’da bir değişiklik daha!

ABD'li milyarder Elon Musk, sahibi olduğu dünyaca ünlü sosyal medya platformu Twitter'ın logosunu değiştirmek istediğini açıkladı.

KOÜ'lü öğrencilere Tesla sponsor oldu

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, Türkiye de ilk kez turbo içten yanmalı 'Formula' aracı üretti. Genç mühendis adaylarının tasarladıkları bir diğer elektrikli araca ise Tesla sponsor oldu. Başarılı öğrencilerin gelecek planları arasında 80 kilometre hızla viraj alma kabiliyetine sahip otonom araç üretmek yer alıyor.

Gökyüzünde sıralı ışık merak uyandırdı

Kocaeli'de şehrin farklı noktalarından gökyüzünde görüntülenen sıralı halede ışıklar merak uyandırdı.

Twitter'dan erişim engeli açıklaması

Sosyal medya platformu Twitter, seçim süresince erişim engeli getirilen hesap ve twitlere yönelik açıklama yaptı. Açıklamada, "Bant daraltılmasının önüne geçmek ve Twitter’ı hafta sonunda yapılan seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 tweete erişim engelleme işlemi uyguladık." denildi.

Bakan Varank: Türkiye’de 12 ay içerisinde 65 nanometre çipleri üretmeye başlayacağız

Kocaeli'de Çip Üretim Tesisi Yatırımı ve 'Idea Incubation' kuluçka merkezinin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Makine ekipmanların Gebze Kampüsüne getirilmesinden sonra inşallah 12 ay içerisinde Türkiye'de ilk defa 65 nanometre çipleri üretmeye başlayacağız' dedi.

İnsansız hava araçları hünerlerini sergilediler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gebze'de Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali çerçevesinde düzenlenen elektrikli araç yarışlarına katıldı. Varank, 'Bu yarışmalar insansız su altı araçlarından, savaşan İHA yarışmalarına kadar 41 farklı kategoride düzenlendi. Tüm Türkiye'den 300 binden fazla takım, 1 milyonun üzerinde genç arkadaşımız, uluslararası takımlar da dahil olmak üzere bu yarışlara katılmak için başvurdu' dedi.

Bayraktar: TEKNOFEST’te bu yıl sadece 1 milyon öğrenci yarışmalara başvurdu

Kocaeli'de Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması finallerine katılan BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, 'TEKNOFEST, bizim beklediğimizden de çok daha büyük bir toplumsal dalgaya dönüştü. Düşünün ki ilk yıl 550 bin ziyaretçi ağırladık, 20 bin öğrenci yarıştı. O bile çok büyük bir rakamdı ama bu yıl sadece 1 milyon öğrenci yarışmalara başvurdu. Yani üniversite sınavına başvurur gibi 40 farklı alandaki yarışmaya, ülkemizin gelecek teknolojilerine bir anlamda damgasını vurmak için 1 milyona yakın gencimiz yarıştı' dedi.

Bakan Varank: TOGG, tüm testlerden başarıyla geçti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “TOGG, Avrupa Birliği mevzuatıyla uyumlu tüm testlerden başarıyla geçti” dedi

Çevre dostu Formula 1 otomobili üretiyorlar

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, ağustos ayında Romanya'da katılacakları yarışma için Formula 1 prototipi otomobil üretiyor. Emisyon değeri olarak doğayı daha az kirleten bir araç tasarlanırken, aynı zamanda da yüksek performanslı olması için çalışmalar sürüyor. Takımın en büyük hedefi ise üretilen otomobilin 3 saniyede 0'dan 100'e çıkabilmesi.

Kaynak makinesi nedir?

Türkiye’de ilk kez Kocaeli Üniversitesi’nde üretildi

İnsan nefesindeki karbondioksit miktarına göre teşhis konulmasını sağlayan sağlık sektöründe birçok farklı alanda ve birçok farklı amaçla kullanılan 'kapnografi' cihazı Türkiye'de ilk kez Kocaeli Üniversitesinde üretildi.

Bilim Merkezi’ne ziyaretçi akını

Kocaeli Bilim Merkezi, 2022 yılında 221 bin 589 kişiyi misafir etti.

Türkiye’de üretmeyi başardılar

İlaç sektöründe çok önemli yeri olan ve yurt dışından 0.5 gramı 500 ile bin 200 dolar arasında ithal edilen HPLC kolonları, Türk bilim adamları tarafından Gebze Teknik Üniversitesi'nde üretildi.

Silinen mesajlar geri yüklenebilecek!

WhatsApp yöneticisi Will Cathcart, uygulamada yanlışlıkla silinen mesajları geri almayı sağlayan yeni bir özellik getirdiklerini duyurdu.

Bakan Varank: Kendi yerli motorumuzu geliştirdik

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gebze'de katıldığı tanıtım toplantısında motor üretimi açısından Türkiye sanayisinin geldiği noktayı değerlendirerek ilk yerli motoru tanıttı.

Toplam 119 haber.