Sağlık

Sağlık Haberleri

Dünyayı ilgilendiren hastalık bu sempozyumda konuşuldu

Kocaeli'de tüm dünyayı yakından ilgilendiren HIV virüsü ve AIDS hastalığının Türkiye'deki güncel durumu, alınabilecek önlemler, HIV/AIDS epidemisinin sonlandırılması gibi konular düzenlenen sempozyumda masaya yatırıldı.

Sağlık Bakanlığı'na personel alınacak

Sağlık Bakanlığı'nın 11 bin 317 sürekli işçi, 30 bin sözleşmeli sağlık personeli ve 1183 sözleşmeli personel olmak üzere toplam 42 bin 500 işçi ve personel alım ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Hülagü: Avrupa’da bile böyle büyük bir merkez yok

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nden canlı bağlantıyla Antalya'da düzenlenen 10. Gastroenteroloji Cerrahi Kongresi'ne katılım sağlayan 2 bin uzmana uygulamalı eğitim verildi. Burada uzmanlar tarafından gerçekleştirilen yeni operasyon yöntemleri hakkında bilgiler verildi. Canlı bağlantıyla Antalya'daki katılımcılara eğitim veren Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Hastanemizde yaklaşık 3-4 yıldır yıldır canlı yayın yapıyoruz. Avrupa'da bile böyle büyük bir merkez yok. Türkiye'de ve dünyada yapılabilen endoskopik uygulamaların tamamı bu tesiste yapılabiliyor. Irak'tan, Beyrut'tan, Suriye'den Tayvan'dan, Avrupa'dan eğitim için gelen doktorlar var dedi.

Atama başvurularında süre uzatıldı

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama başvuruları için süre 28 Kasım'a kadar uzatıldı.

İki haftada 73 kişi hayatını kaybetti!

Türkiye'de 31 Ekim-13 Kasım haftasında 28 bin 808 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı, 73 kişi hayatını kaybetti.

Derince’ye sağlıklı yaşam parkı yapılıyor

Derince'de kent sakinleri ve çocuklar için çalışmaların sürdüğü sağlıklı yaşam parkında duyusal terapi alanları, sokak fitness alanı, bilişsel zekayı destekleyen duyusal oyun sahası gibi bir çok alan yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı 42 bin 500 personel alacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce bakanlığa alınacağı duyurulan 85 bin personelden 42 bin 500'ü için başvuru kılavuzunun İŞKUR'a, tercih kılavuzu hazırlanması için listelerin ise ÖSYM'ye gönderildiğini açıkladı.

Umudun simgesi mavi balonlar gökyüzüne uçtu

Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nün desteğiyle Dünya Diyabet Günü kapsamında etkinlik düzenlendi

Hastayı kurtarmak için zamanla yarıştılar!

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yolda yürürken kalp krizi geçiren vatandaş için sağlık ekipleri adeta zamanla yarıştı. Bilinci kapalı hastaneye yetiştirilen hastanın, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiği öğrenildi.

Patlamada yaralanan Ciroğlu’nun tedavisi sürüyor

Taksim İstiklal Caddesi'ndeki patlamada yaralanan Hakan Ciroğlu'nun hastanedeki tedavisi sürüyor. Ciroğlu'nu ziyaret ederek, sağlık durumu hakkında bilgi alan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Darıcalı hemşehrimizin sağlık durumunu yakından takip ediyoruz. Bir ihtiyacı olduğunda her zaman yanındayız dedi.

Biz bu tokmağı kırarız! 

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, KOÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde usulsüz atama ve çalışanlara yönelik mobing şikayetlerinin dikkate alınmaması ile ilgili olarak işlem başlatmayanları ifşa edeceklerini açıkladı.

GTÜ Kampüsü’nde diyabet etkinliği

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze Teknik Üniversitesi Kampüsü’nde Dünya Diyabet Günü etkinliği gerçekleştirildi

KOÜ'den Diyabet Günü

Sağlık çalışanlarına ek ödeme yönetmeliği Resmi Gazete'de

Sağlık Bakanlığı'nın yeni ek ödeme yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni ek ödeme yönetmeliği ile birinci basamakta kapsam dışı kalan sağlık çalışanları ile eczacılar teşvik kapsamına alındı. Söz konusu sağlık çalışanlarının taban ve teşvik ödeme oranları da belli oldu.

İki haftalık korona tablosu açıklandı

Türkiye'de 3-16 Ekim haftasında 34 bin 204 kişinin corona virüs testi pozitif çıktı, 60 kişi yaşamını yitirdi. Bir önceki veriler ise 26 Eylül-2 Ekim tarihlerine aitti. Bu dönemde 23 bin 116 kişinin testi pozitif çıkmış, 24 kişi hayatını kaybetmişti.

Tüm balonlar onlar için gökyüzüne bırakıldı

Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla Kocaeli Üniversitesi Onkoloji Bölümü'nde tedavi gören lösemili çocuklar için gökyüzüne rengarenk balon bırakıldı. Hastane penceresinden el sallayan çocuklar, maskotlarla bir araya gelerek doyasıya eğlendi.

Kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için aşı şart

Büyükşehir’in Sağlık Kulübünde eğitim veren uzmanlar, içinde bulunduğumuz aylarda hastalıklardan korunmak için aşı yaptırılması gerektiğini ifade etti

Erkekler meme kanserine daha kolay yakalanıyor

Özellikle kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanseri, erkeklerde de görülüyor. Kadınlara göre erkeklerde daha saldırgan şekilde seyredebilen hastalıkta uzmanlar, erken teşhis konusunda uyarıyor. KOÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Erkeğin meme yapısı hızla geliştiği için meme kanseri biraz daha saldırgan seyredebiliyor. Erkek arkadaşlarımızın da meme kanserine karşı uyanık olması gerekiyor dedi.

3. Kocaeli Bariatrik Cerrahi Çalıştayı gerçekleştirildi

Obezite tedavisinde yeni uygulamalar ve etik konuların ele alındığı 3. Kocaeli Bariatrik Cerrahi Çalıştayı'nda, konuşan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Nuh Zafer Cantürk, 'Cerrahi tedaviler ile ilgili bir takım etik problemler ile zaman zaman karşılaşılabiliyor. Dolayısıyla meslektaşlarımızın eğitimine katkıda bulunmak istiyoruz. Etik konuları masaya yatırmak istiyoruz, hangi hastaya cerrahi müdahale yapılması gerektiğini netleştirmek istiyoruz. Bu tür sempozyumlar bunlara vesile oluyor' dedi.

Toplam 1094 haber.