Darıca'da insanlar sokakta mı yatacak?

Gelecek Partisi Darıca İlçe Başkanı Zeynep Subaşı, Darıca'da asgari ücretin üzerine çıkan kiralık daire fiyatlarına tepki göstererek ''Darıca'da insanlar sokakta mı yatacak?'' dedi.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Seval Sezer

Gelecek Partisi Darıca İlçe Başkanı Zeynep Subaşı, Darıca’da asgari ücretin üzerine çıkan kiralık daire fiyatlarına tepki gösterdi. Artan daire fiyatları ile öğretmen ve memurların da tercihlerinin etkilediğini dile getiren Subaşı, öğretmen ve memur eksikliğinin kapıda olduğunu söyledi.

İnşaat maliyetlerinin artması, yeni gayrimenkullerin yapılmaması ve yabancıya konut satışının teşvik edilmesi; hem kiralık hem de satılık ev fiyatlarını uçurdu. Gelecek Partisi Darıca İlçe Başkanı Zeynep Subaşı, vatandaşı isyan ettiren fahiş artışların sadece Darıca’da değil tüm Türkiye’de yaşanan sorun olduğunu söyledi. Darıca’da 3+1 konut kirasının asgari ücret bandında hatta asgari ücretin üzerinde olduğuna dikkat çeken Subaşı, merkez mahallelerde ve sahilde aynı dairelerin kiralarının 10 bin liraya kadar çıktığını anlattı.

MERKEZ MAHALLELERDE KİRALAR ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE

Gelecek Partisi Darıca İlçe Başkanı Zeynep Subaşı, ev almanın zaten hayal olduğu Türkiye ekonomisinde, artık yaşanabilir kiralık daire bulmanın da çok zor olduğunu dile getirdi. Subaşı, “Darıca’da kiralık ev fiyatlarına söylenecek çok söz var ama anlayana… 6 Bin TL’ye köle gibi çalıştırılıp 6 Bin TL kira bedelinin ne sorumlusu benim ne de yetkilisi. Bu insanlar sokakta mı yatacak. Darıca’da yaşanabilir bir evin aylık kirası asgari ücret kadar hatta merkez mahallelerde asgari ücretin bile üzerinde. Suriyelilere konut yaptık diye övüneceğinize kendi vatandaşınız sokakta kalacak. Pinokyo’nun bile tahtadan burnu yalan söylediğinde uzuyordu, bunların kızarmıyor bile” dedi.

DARICA’DA ÖĞRETMEN VE MEMUR EKSİKLİĞİ KAPIDA!

Kiralık daire fiyatlarının memur tercihlerinin hatta Darıca’nın da sınırlarında bulunan Gebze Teknik Üniversitesi’ne gelecek öğrencilerin tercihlerini etkilediğini belirten Gelecek Partisi Darıca İlçe Başkanı Zeynep Subaşı, “Atamayla Darıca’ya gelen memurlar önceden rahat gelirlerdi. İlçemiz hem yaşanabilir konumu ile hem de yaşanabilir kira fiyatları ile tercih sebebi oluyordu. Artık ne memurlarımız ne de öğrencilerimiz cep yakan kira fiyatları nedeniyle tercihlerini Darıca’dan yana kullanmıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar hepimizi derinden etkilerken, şimdi de öğretmen ve memur eksikliği kapıda gibi görünüyor” açıklamasında bulundu.

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN