• Haberler
  • Gündem
  • Türkiye için tüm kaynaklarını seferber etme talimatı verdi

Türkiye için tüm kaynaklarını seferber etme talimatı verdi

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, hükümete Türkiye için mevcut tüm kaynakları seferber etme talimatı verdi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremden sonra Türkiye'ye destek yağarken Güney Kore'den duygulandıran bir talimat geldi.

''KAN BAĞIYLA EDİNİLEN BİR MÜTTEFİK''

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol'dan hükümete Türkiye'ye yardım talimatı verdi. Güney Kore Başkanlık Sözcüsü Lee Do-woon yaptığı açıklamada, üst düzey kurmayları ile rutin bir haftalık toplantı gerçekleştiren Yoon'un, "kan bağıyla edinilen bir müttefik ve kardeş bir ulus" olan Türkiye'ye azami destek talimatı verdiğini söyledi.

''KARDEŞ ULUS''

"Şu anda Türkiye'nin en çok ihtiyacı olan şeyler çadır, ilaç ve tıbbi malzeme ile elektrikli ekipmanlar" diyen Yoon'un, "Dışişleri, savunma ve sanayi bakanlıkları da dahil her bakanlığın mevcut tüm kaynakları seferber etmesini ve mümkün olan en fazla yardım malzemesini güvence altına almasını" istediği açıklandı.

Öte yandan Türkiye'ye yalnızca acil durum yardımı değil, yeniden yapılanma desteği de sağlanması için harekete geçme çağrısında bulunan Yoon'un, Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo ile gerçekleştirdiği ayrı bir toplantıda ise "kardeş ulus" olarak nitelediği Türkiye'ye azami destek sağlama gerekliliğinin altını çizdiği öğrenildi.

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

Bakmadan Geçme