Ekonomiye ilişkin 'Torba Kanun' Resmi Gazete'de

Ekonomiye ilişkin düzenlemelerin yer aldığı 'torba kanun' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunla, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın borçlanma yetkisi artırılırken, geçmiş dönem TEDAŞ borçlarına yapılandırma imkanı getirildi. Kanunla ayrıca, sendikalara üye olan kamu çalışanlarına da toplu sözleşme desteği ve ikramiyesi ödenecek.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Burcu Nazlı

Ekonomiye ilişkin düzenlemelerin yer aldığı "torba kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunla, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın borçlanma yetkisine 200 milyar lira ilave edilecek. Bakanlığın borçlanma yetkisi 293 milyar liradan, 493 milyar liraya yükselecek.

BOTAŞ'ın borçları, Hazine'den görevlendirme bedeli alacaklarına karşılık mahsup edilerek silinecek.

TEDAŞ'a geçmiş dönem elektrik tüketiminden kaynaklanan borçlara yapılandırma imkanı getirilecek.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve Devlet Demiryollarına ait limanların işletme süreleri 49 yıla kadar uzatılabilecek.

1 Ocak 2013'ten önce, Türkiye'de oturma izni almış yabancı ülke vatandaşlarından yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalı olmayan kişiler; başka bir ülkede sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunmayan vatandaşlar ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz faydalanan kişiler ile ana ve babası olmayan Türk vatandaşlarından 18 yaşını doldurmamış çocukların genel sağlık sigortası primleri ile gecikme cezası ve gecikme zammı gibi feri alacaklarının tamamının tahsilinden vazgeçilecek.

Kanunla son olarak, sendikalara üye olan kamu çalışanlarına toplu sözleşme desteği ve ikramiyesi ödenecek.

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN