Ellibeş: Unutmak mümkün değil

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, 17 Ağustos Marmara Depremi'nin yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. 

17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de merkezi Gölcük olan 7,4 büyüklüğündeki ve 45 saniye süren Marmara Depremi; Kocaeli başta olmak üzere Yalova, Sakarya, İstanbul ve Düzce'de büyük yıkıma neden oldu. Resmi kayıtlara göre depremde 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, 43 bin 953 kişi yaralandı. Yaklaşık 200 bin kişinin evsiz kaldığı, 66 bin 441 konut ve 10 bin 901 iş yerinin yıkıldığı depremin 16 milyondan fazla insanı farklı düzeylerde etkilediği ve yaşamını değiştirdiği tahmin ediliyor.

ACILARI UNUTMAK MÜMKÜN DEĞİL
AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, 23 yıl önce yaşanan bu büyük felaketin acılarını unutmanın mümkün olmadığını belirterek şunları söyledi:

RAHMETLE ANIYORUZ
“Öncelikle 17 Ağustos 1999 depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Ülkemizin deprem bölgesinde olduğu gerçeğiyle bugüne kadar binlerce yeni konut inşa edildi. Yalnızca devlet eliyle ülkemiz genelinde üretilen konut sayısı 1 milyonu geçti. Bugün ilimiz başta olmak üzere yerinde kentsel dönüşüm çalışmaları, yeni rezerv konut üretimi gibi halkımızı daha güvenli, dayanıklı evlere kavuşturmak için çalışmalar hızla devam ediyor.”

HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR
“Bütün bunların yanında deprem bilincini artırmak, olası afetlerde ilk yardıma koşacak nitelikli insan sayımızı çoğaltmak için de her türlü yasal düzenlemeler ve çalışmalar yapıldı, yapılmaya devam ediyor. 17 Ağustos benzeri felaketlerin tekrar yaşanmaması için başta devletimiz olmak üzere hepimize sorumluluk düşüyor. Deprem ve diğer tüm felaketlerde hasar ve kayıpların yaşanmaması için gerekli tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz. Allah, 17 Ağustos benzeri depremlerden ve tüm felaketlerden ülkemizi ve milletimizi muhafaza eylesin.”

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

Bakmadan Geçme