En çok İstanbul ve Kocaeli'de işçi aranıyor

İş bulma platformunun verilerine göre, en çok işçi araya kentlerin başında İstanbul ve Kocaeli oldu. Kira artışları da maaş beklentilerini yükseltti.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Burcu Nazlı

Eleman.net, sonbahar aylarında hangi sektörlerin hangi branşlarda ara eleman aradığına dair verilerini ve yaşanan zorlukları açıkladı. Veriler kapsamında yaz mevsiminin bitmesiyle birlikte mevsimsel iş ilanlarının turizm kentlerinden nüfusun yoğun olduğu kentlere doğru yöneldiği gözlemlendi. Yüksek kira artışları ve enflasyonla birlikte maaş beklentilerinin değiştiği gözlemlenirken en çok ilan yayınlanan şehirlerin başında İstanbul ve Kocaeli geldi.

 EN ÇOK İLAN İSTANBUL'DA

Verilere göre; sonbaharda dönemsel olarak en çok ilan yayınlanan şehirlerin başında İstanbul geldi. İstanbul Avrupa yakasında yüzde 40,8, Anadolu yakasında yüzde 22,37 oranında ilan yayınlanırken, Kocaeli’nde yüzde 9,29, İzmir’de ise yüzde 6,55 oranında ilan yayınlandı. Listenin devamında bu üç şehri Ankara, Bursa, Antalya, Tekirdağ ve Sakarya takip etti.

ÜRETİM, İMALAT, LOJİSTİK

Sektörel bazda en çok gıda ve hizmet alanında ilanlar yer alırken, üretim/imalat, lojistik, güvenlik, restorancılık ve mağazacılık sektörlerinin de arayışı sürdü.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, “Yazın bitmesiyle birlikte iş arayan firmaların yoğunluğu tekrar İstanbul ve çevresinde artış göstermeye başladı. Dönemsel işçi arayan sektörlerin başında gıda, hizmet ve üretim/imalat geliyor. Ancak insanların çalışma şartlarının zor olduğu sektörleri ve dönemsel işleri çok tercih etmemesi sebebiyle firmalar kalifiye eleman bulmakta sıkıntı çekiyor.

KOCAELİ'DE ÇALIŞAN ARAYIŞI SÜRÜYOR

 İstanbul, Kocaeli ve İzmir’de özellikle gıda, hizmet ve üretim sektörlerinde firmaların dönemsel çalışan arayışı sürüyor. Çalışanlar hem dönemsel olması hem de çalışma koşullarının zor olması sebebiyle bu işlere sıcak bakmıyor. Firmalar ise aldıkları çalışanların işleri dönemsel görmesi sebebiyle verimsiz ve özensiz çalışmayla karşı karşıya kalarak istihdam konusunda problemler yaşıyor” dedi.

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN