• Haberler
  • Yaşam
  • En sevilen Karadeniz lezzetleri Çamlıca Tepesi'nde!

En sevilen Karadeniz lezzetleri Çamlıca Tepesi'nde!

Karadeniz mutfağı benzersiz lezzetleri ve doğal malzemeleriyle Türk mutfağının hiç kuşkusuz en önemli parçası. Çamlıca Tepesi'nde bulunan Çömlek Restoran da tam 24 yıldır başta etli kuru fasulyesi ve karalahana sarmasıyla bu eşsiz mutfağın İstanbul'daki adresi. Üstelik sadece Karadenizliler'in değil Türkiye'nin her bölgesinden lezzet tutkunlarının da durağı. Malzemelerin Rize, Trabzon, İspir ve Balıkesir'den getirildiği Çömlek Restoran'da misafirlere unutulmaz tatlar servis ediliyor.

Karadeniz mutfağı benzersiz lezzetleri ve doğal malzemeleriyle Türk mutfağının hiç kuşkusuz en önemli parçası. Çamlıca Tepesi’nde bulunan Çömlek Restoran da tam 24 yıldır başta etli kuru fasulyesi ve karalahana sarmasıyla bu eşsiz mutfağın İstanbul’daki adresi. Üstelik sadece Karadenizliler’in değil Türkiye’nin her bölgesinden lezzet tutkunlarının da durağı. Malzemelerin Rize, Trabzon, İspir ve Balıkesir’den getirildiği Çömlek Restoran’da misafirlere unutulmaz tatlar servis ediliyor.

Menüde Neler Var?

Çömlek Restoran’da menünün en gözde ve en meşhur yemeği kuru fasulye. Taş fırında, çömlekte pişen etli ve tereyağlı kuru fasulye sadece İspir’den temin ediliyor. Bu sayede 24 yıldır aynı lezzet korunuyor. Yemek kültürümüzde önemli bir yer tutan kuru fasulye yüksek besin değeri ve doyurucu olması özelliğiyle her öğün zevkle tüketilebiliyor.

Şirket yemeklerinin ve büyük aile buluşmalarının da vazgeçilmez adresi olan Çömlek Restoran’da dana buttan tereyağıyla pişirilen Rize kavurması ve kuşbaşı etli karalahana sarması ise kuru fasulye ile yarışıyor. Etler Balıkesir ve çevresindeki çiftliklerden, tereyağı ise Trabzon’dan temin ediliyor. Sadece Karadenizliler ’in değil her kültürden misafirlerin tadına bakmadan geçemediği bu yemeklerin lezzeti asla değişmiyor, miras gibi korunuyor.

Vejetaryenlerin da favorisi olan fasulye turşusu kavurması, Rize usulü karalahana çorbası, Rize’nin meşhur kolot peynirinden yapılan tereyağlı muhlama ve içli köfte de restoranın en sevilen yemekleri arasında yer alıyor.

Çömlek Restoran’da tüm yemekler sadece organik malzemelerle ve geleneksel yöntemlerle pişiriliyor. Bu sayede menüdeki her yemek efsane lezzetler arasında yer alıyor. Ev sevilen tatlılardan Hamsiköy sütlacında ise nişasta kullanılmıyor, süt çok uzun süre kaynatılıyor, kaynama süresi uzadıkça hafif sarımtırak bir renk alarak kıvama geliyor ve bol fındıkla çömlek tabaklarda servis ediliyor. Günlük çıkarılan Hamsiköy sütlacı tükenmeden ısrarla isteyiniz.

Artvin yöresine ait Laz böreği olarak da bilenen Laz tatlısı da menülerde nadiren bulunmasına rağmen Çömlek Restoran’da yıllardır servis ediliyor ve el açması baklava hamuruyla yapılıyor.

Kırmızı et tutkunları için ise Akçabaat, İnegöl ve Kaşarlı köfte ile tam bir şölen sofrası kuruluyor. Yanında ister mısır ekmeği ister Trabzon Vakfı Kebir ekmeği tercih edilebiliyor.

Sürpriz Tatlara Hazır Olun

Çömlek Restoran sonbaharın gelişiyle birlikte Karadeniz mutfağına özel birkaç lezzeti daha menüsüne ekliyor ama bunlarla ancak restorana uğradığınızda karşılaşabilirsiniz. Özellikle Ekim ve Ocak ayları arasında karşılaşabileceğiniz bu lezzetlerin tadına varmak için önceden rezervasyon gerekmiyor. 250 kişilik kapasiteli restoranın kapıları haftanın 7 günü boyunca açık ve ücretsiz otoparkı da mevcut. Adalar manzaralı bir masa tercih edenlerdenseniz önceden aramanızda fayda var

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

Bakmadan Geçme