Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Çalışanlara vergi dilimi müjdesi!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Gelir vergisi tarifesinin ilk dilimini 32 bin liradan 70 bin liraya, ikinci dilimini 70 bin liradan 150 bin liraya, üçüncü dilimini 250 bin liradan 550 bin liraya, dördüncü dilimini ise 880 bin liradan 1,9 milyon liraya çıkarıyoruz" dedi.

Sanayi elektriğine indirim!

EPDK Başkanı Yılmaz, "Yeni tarife döneminde mesken aboneleri için herhangi bir artış ya da zam yok. Halihazırda meskenler en düşük tarifeden yararlanmaktadır. Sanayi abone grubunda ise yüzde 16 düzeyinde bir indirim söz konusu." dedi.

Tütün ve alkollü içki satış belgelerine zam

Tütün mamulleri ve alkollü içkiler için toptan satış belge bedeli 2023'te 28 bin 813 lira olacak.

Yeni yıl öncesi benzine zam geliyor!

Benzinin litre fiyatına 84 kuruş zam gelmesi bekleniyor. Zammın 31 Aralık Cumartesi günü itibarıyla geçerli olacağı öğrenildi.

Kamuya 2218 personel alınacak

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Danıştay Başkanlığı personel alımı yapılacağını duyurdu.

EYT'de emeklilik başvurusu nasıl ve nereden yapılır?

Emeklilik başvurusuna yönelik araştırmalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT düzenlemesinin ayrıntılarını açıklaması ardından gündeme geldi. EYT'ye ilişkin yasal düzenlemenin bu hafta Meclis'e sunulması ardından EYT kapsamında emeklilik başvuruları alınacak. Kapsama giren vatandaşlar, "Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesi" ile emeklilik başvurularını gerçekleştirebilecek. Peki, EYT'den emeklilik hakkı kazananlar başvuruyu nasıl yapacak? e- Devlet emeklilik başvurusu ekranı

Türk Sağlık-Sen: Ekmeğimizi küçültmeyin! 

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, memur zam oranı hakkında Kamu İşverenine formül önerdi. Çeker, “Asgari ücrete yüzde 54,5 zam verildiğine göre memurlarımız ile emeklilerimize de aynı oranda zam bekliyoruz” dedi.

EYT müjdesi sonrası SGK’da hareketlilik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı EYT düzenlemesi sonrasında Kocaeli'de vatandaşlar soluğu SGK'da aldı. Yeni düzenlemeden memnuniyetini dile getiren bir vatandaş, EYT düzenlemesi güzel oldu. Beklenen bir şeydi. Reis yine yapacağını yaptı. Vatanımıza, milletimize hayırlı olsun dedi.

Aile Destek Programı ödemeleri bugün yapılacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ocak ayının ilk haftası yapılacak Türkiye Aile Destek Programı ödemelerinin öne çekilerek bugün hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacağını açıkladı.

Burs-kredi ödemeleri hesaplara yatırılıyor

531 bin 468 öğrenciye toplam 1 milyar 428 milyon 657 bin lira ödenecek olan üç aylık burs-kredi ödemeleri öğrencilerin hesaplarına yatırılmaya başlandı.

Bakanlıktan EYT için e-Devlet tavsiyesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, EYT ile ilgili işlemlerin e-Devlet üzerinden de SGK'ya gitmeden yapılabileceğini bildirdi.

Sigaraya zam geliyor!

Sigara üzerindeki maktu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına yıl başında en az yüzde 26 otomatik zam bekleniyor. Cumhurbaşkanı onaylarsa paket başına 2 lira zam kaçınılmaz olacak. Zammın gelmesi durumunda halen 29.5 liraya satılan en ucuz sigara 31.5 liraya çıkacak. 2 liralık zammın 1.88 lirası vergiye, 12 kuruşu şirketlere gidecek.

Hukuki yardım tarifesi belli oldu

CMK gereğince görevlendirilen müdafilere ve vekillere 2023'te yapılacak ödeme tarifesi belirlendi.

AFAD sözleşmeli personel alacak

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) sözlü sınavla 70 sözleşmeli personel alımı gerçekleştirecek.

Yeni asgari ücret Resmi Gazete'de

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ocak ayından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücrete ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni asgari ücret 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

İşte EYT'nin detayları: Emekli olmak istemeyenler ne yapacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin detaylarını açıkladı. Peki, düzenleme kimleri kapsıyor, hangi şartlar geçerli? İşte detaylar...

Mevduata sağlanan stopaj desteğinin süresi uzatıldı

Türk Lirasında mevduata sağlanan stopaj desteğinin süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Evalıp satacaklar dikkat! Düzenleme ertelendi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen taşınmaz satış sözleşmelerinin noterler tarafından da yapılmasına imkan sağlayan düzenlemenin uygulama tarihi 1 Temmuz 2023'e ertelendi.

Hyundai çalışanlarına ikinci müjde geldi!

Türkiye’nin ihracattaki dev firmaları arasında yer alan ve Kocaeli ticaretine büyük hareket getiren Güney Kore markası Hyundai’den yıl sonunda işçilerini sevindiren haber geldi

Toplam 2542 haber.