İsmailağa Cemaati'nde Erbakan krizi

İsmailağa Cemaati, Yeniden Refah Partisi'ni 'kâfir' ilan etti.

Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, dün yaptığı açıklamada Cumhur İttifakı’nı desteklemeyeceklerini ve parti olarak seçimlere gireceklerini duyurdu. Erbakan, daha sonra ise Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu.

YRP’nin bu kararının ardından AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen İsmailağa Cemaati üyeleri, sosyal medya hesaplarından Fatih Erbakan’a tepki gösterdi.

FATİH ERBAKAN'I 'KAFİR'' OLMAKLA SUÇLADILAR

Cemaatin “Fıkıh Heyeti” üyeleri, yaptıkları paylaşımlarla Necmettin Erbakan’ın “Küfür tek millettir” sözüne atıf yaparak sadece Millet İttifakı’nı “kafir” ilan etmekle kalmadı, Fatih Erbakan’ı da “kafir” olmakla suçladı. 

“DİN DÜŞMANLARINI SEVİNDİRENLER UTANSIN”

Azizan Fıkıh Medresesi’nde Fıkıh hocalığı yapan Abdülhamit Türkeri’nin sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Müslümanlar bir olamazken adamlar onca tezata rağmen bir oldular. Erbakan hocanın her daim dediği gibi “küfür tek millettir” Din düşmanlarını sevindirenler utansın.”

Cemaatin diğer bir üyesi olan Ahmet Polat ise, herkesin haklı bir nedeni olduğunu ifade ederken, “Din düşmanlarının iktidar olma ihtimali olan yerde ittifak olunamıyorsa çok yazık” diyerek, Millet İttifakı’nın iktidar olma ihtimali üzerinde de durduklarını belirtti.

“ALLAH ONU KAYBETMEDEN KIYMETİNİ BİLMEYİ NASİP ETSİN”

Polat’ın paylaşımı şöyle:

“Olmadı gerçekten olmadı! 

Allah hayır ile sonuçlandırsın. 

Allah cumhurbaşkanımıza yardım etsin, onu kaybetmeden kıymetini bilmeyi nasip etsin. 

Herkesin haklı bir nedeni vardır ama din düşmanlarının iktidar olma ihtimali olan yerde ittifak olunamıyorsa çok yazık!”

KİMİ DESTEKLEYECEKLERİNİ AÇIKLAMADILAR

Öte yandan İsmaailağa Cemaati 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekilliği Seçim’inde kimi destekleyeceğini açıklamadı. 

Ancak cemaat üyelerinin YRP’ye olan tepkileri, cemaatin, “Cumhur İttifakını destekleyeceği” şeklinde yorumlandı.

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

Bakmadan Geçme