İYİ Parti'nin yeni genel başkanı belli oldu

Meral Akşener'in görevi bırakacağını açıklamasının ardından gerçekleştirilen olağanüstü kurultayda İYİ Parti Genel Başkanlığı'na Müsavat Dervişoğlu seçildi.

Yİ Parti, bugün yaptığı olağanüstü kurultayla yeni genel başkanını seçti. Ankara'da ATO Congresium'daki kurultayda genel başkanlığa İYİ Parti Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın ve Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz aday oldu.

Kurultayda genel başkan adaylarından hiçbiri ilk tur oylamada gerekli olan salt çoğunluğu sağlayamadı.

İlk tur oylamasında sonuçlar şu şekilde oldu:

Koray Aydın: 472 oy

Müsavat Dervişoğlu: 378 oy

Tolga Akalın: 319 oy

Günay Kodaz: 2 oy.

İKİNCİ TURDA DA KAZANAN YOK

İYİ Parti'nin olağanüstü kurultayında, genel başkan adaylarından hiçbiri 2. oylamada da gerekli olan salt çoğunluğu sağlayamadı.

Adayların oyları ikinci turda şu şekilde oldu:

Müsavat Dervişoğlu: 570 oy.

Koray Aydın: 565 oy.

GÜNAY KODAZ DA ÇEKİLDİ

Seçimin üçüncü tura kalmasının ardından İYİ Parti Genel Başkan Adayı Günay Kodaz, yarıştan Koray Aydın lehine çekildiğini açıkladı.

ÜÇÜNCÜ TURDA DERVİŞOĞLU KAZANDI

Seçimin üçüncü turundaki oylama sonucuna göre, 1159 geçerli oyun 611'ini alan Dervişoğlu genel başkan seçildi. Koray Aydın ise 548 oyda kaldı. 

"HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK"

Daha sonra kürsüye üçüncü turdaki rakibi Koray Aydın ile çıkan Dervişoğlu, yaptığı konuşmada, "Aslında ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Bu yolculuğa çıkarken, 'Cenabı Allah hakkımızda hayırlısı neyse onu nasip etsin' diye dua ettim. Ülkem için dua ettim. Milletim için dua ettim. Partim için dua ettim ve sizler için dua ettim. Ben bir yarış kazanmadım" ifadesini kullandı.

 

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

Bakmadan Geçme