Kılıçdaroğlu bu sefer CHP Genel Başkanlığı'nı kaybetti

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık seçiminde Özgür Özel ve Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı. İkinci tura kalan seçimde CHP'nin yeni genel başkanı Özgür Özel oldu. Böylece Ak PartiGenel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı son 13 yılda 13 seçim kaybden Kemal Kılıçdaroğlu, bu sefer CHP Genel Başkanlığı'nı kaybetti.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Kocaeli Zirve

CHP 38. Olağan Kurultayı’nda genel başkanlık seçiminin ikinci turda tamamlandı. Saat 00.30’da başlayan ikinci tur seçim için oy verme işlemi saat 02.30’da sona erdi.

CHP'NİN GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL OLDU

Sonuçlanan oy sayımına göre, CHP’nin yeni genel başkanı Özgür Özel oldu.

Özel delegelerden 812, Kılıçdaroğlu ise 536 oy aldı. İlk tura göre Özel, 130 oy daha fazla aldı.

Sonucu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu duyurdu.

KILIÇDAROĞLU SALONDAN ERKEN AYRILDI

Oy verme işleminin bitmesinden yaklaşık 20 dakika önce Kılıçdaroğlu, salondan ayrıldı.

İLK TURDA ÖZEL 682 KILIÇDAROĞLU 664 OY ALMIŞTI

Dün, saat 21.00’de başlayan ilk tur seçim için oy verme işlemi saat 23.00’te tamamlanmıştı. Oy verme işleminde 1366 kurultay delegesi, 23 sandıkta tercihini yapmıştı. Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel’in yarıştığı seçimin ilk turunda salt çoğunluk şartı aranmıştı.

Seçim salt çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tura kalmıştı. İlk tur seçimde Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu 664 oy almış, 18 oy geçersiz sayılmış, 2 delege oy kullanmamıştı.

PM VE YDK SEÇİMLERİ PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

CHP Kurultayı’nda bugün yapılacak Parti Meclisi (PM) seçimleri için adaylık başvurusu dün saat 17.30’a kadar gerçekleştirilmişti. Bugün de 09.30-10.30 saatleri arası eksikliklerin tamamlanması için süre verilecek. CHP’de, PM’ye adaylık için de 10 delegenin imzası gerekiyor. Her delege birden fazla aday için oy verebiliyor.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN