Kocaeli afet bölgeleri için tek yürek

Kocaeli Büyükşehir, deprem bölgesinde 85 araç ve 372 personelle arama kurtarma çalışmalarına destek veriyor

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Ayni yardımların toplanma merkezi olarak kullanılmaya başlanan eski Carrefour binasında Büyükşehir’in depreme yönelik çalışmalarını değerlendiren Başkan Büyükakın, sözlerine ilk olarak depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileyerek başladı. Kocaeli Büyükşehir’in deprem anından itibaren teyakkuza geçtiğini ifade eden Başkan Büyükakın, halen 85 araç ve 372 personelle deprem bölgesinde arama kurtarma ve lojistik çalışmalarına destek olunduğu bilgisini verdi.  

‘’TÜRKİYE’NİN BAŞI SAĞ OLSUN’’

‘’Türkiye’nin başı sağ olsun’’ diyerek yaşanan depremlerden duyduğu üzüntüyü dile getiren Başkan Büyükakın, olayın hemen ardından Büyükşehir ekiplerinin arama kurtarma çalışmalarına destek olmak için yola çıktığını hatırlattı. Başkan Büyükakın, ‘’Antikkapı ekibimizi de gıda ve temel ihtiyaçların karşılanması için afet bölgelerine gönderdik. Yemek tırımız depremzedelere yemek dağıtımına başladı. Antikkapı’nın 2 hizmet aracı, ayrıca 5 kamyon, 3 ekskavatör, 3 adet kanal kazıcı yükleyici lastikli kepçe, 4 adet tır çekici, 1 adet transit pikap, 3 adet normal pikap, 4 adet kamyon, 1 adet akaryakıt tankeri, kazıcı yükleyici vinç, su tankeri gibi araçlarımız alana sevk edildi’’ dedi. Basın toplantısında Başkan Büyükakın’a AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ve Emine Zeybek ile Büyükşehir Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu eşlik etti.

15 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ

Başkan Büyükakın, sözlerini şöyle tamamladı; ‘’Ekiplerimizden 11 adedi bölgeye yönlendirildi. Bu ekiplerimiz özellikle orada kurulacak çadırların alt yapısına destek verecek. Yine hizmet araçlarımız var. 15 tane ambulansımızı bölgeye gönderdik. İSU’nun su tankerleri bölgeye yönlendirildi. Toplamda Büyükşehir Belediyemizin çeşitli birimlerinden 85 aracımızı 372 personelimizi afet bölgelerimize göndermiş olduk.’’

BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamayla 7 günlük Milli Yas ilan edildi. “12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecek” açıklamasının ardından Büyükşehir ve iştiraklerinde bayraklar yarıya indirildi.

 

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

Bakmadan Geçme