Kocaelispor, dernek statüsünden çıkacak

Kocaelispor yönetimi, 4 Aralık'ta yapılacak kongre öncesi basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Kocaelispor Basın Sözcüsü Tuncay Arıcan, '4 Aralık'taki kongremizde ilk maddemizde 'Kocaelispor Derneği' olan ismimiz 'Kocaelispor Kulübü' olarak değişecektir. Artık dernek statüsünde değil, kulüp adıyla bakanlık statüsüne kayıt yapılacak. Spor faaliyetlerine Kocaelispor Kulübü olarak devam edeceğiz. İlk tüzük tadilatımız bu olacak' dedi.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Burcu Nazlı

Kocaelispor’da 4 Aralık’ta yapılacak olağanüstü kongre öncesi genel durum değerlendirmesi yapıldı. Kocaelispor Basın Sözcüsü Tuncay Arıcan, toplantı için basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kongre öncesi gelişmelerde, Kocaelispor’un 2 tüzük tadilatı ve 1 şirket kurulması kararı konuları ön plana çıktı. Bu doğrultuda, Kocaelispor olağanüstü seçimli genel kurulda sportif yatırımlar anonim şirketi kurmak için genel kuruldan izin isteyecek. Bunun haricinde tüzük tadilatında yapılacak değişiklikle Kocaelispor dernek statüsünden çıkıp, kulüp olarak faaliyet gösterecek. Ayrıca, bütçelendirme dönemiyle alakalı yapılan değişiklik de tüzük tadilatları arasında yer aldı.

“DERNEK STATÜSÜNDEN ÇIKACAĞIZ”
Yapılacak tüzük tadilatlardan ilkinin dernek statüsünden çıkmak olduğunu belirten Tuncay Arıcan, “Geçen sezon maalesef takımımız küme düştü. Taraftarlarımız tarafından yoğun bir şekilde olağanüstü kongre talep edilmişti. Bizler de o süreci, gidecek futbolcular ve kalacak futbolcular sürecini iyi yönetmek adına erteledik. Netice olarak, 4 Aralık’ta olağanüstü seçimli genel kurulumuzu yapmak adına karar alındı. Bu olağanüstü seçimli genel kurulda kulübümüz 2 tüzük değişikliği ve 1 de sportif yatırımlar anonim şirketi kurulması adına genel kuruldan müsaade isteyecektir. 22 Nisan’da çıkan yeni kanun üzerine dernek statüsünde ve anonim şirket statüsünde faaliyet gösteren spor kulüplerinin tüzük tadilatını yaparak 2 yıl içinde bakanlık nezdinde kaydını yaptırması gerekiyor. Biz de 4 Aralık’taki kongremizde ilk maddemizde 'Kocaelispor Derneği' olan ismimiz 'Kocaelispor Kulübü' olarak değişecektir. Artık dernek statüsünde değil, kulüp adıyla bakanlık statüsüne kayıt yapılacak. Spor faaliyetlerine Kocaelispor Kulübü olarak devam edeceğiz. İlk tüzük tadilatımız bu olacak” ifadelerini kullandı.

“BÜTÇELEME DÖNEMİ 1 HAZİRAN’DA BAŞLAYIP 31 MAYIS’TA SON BULACAK”
Diğer tüzük tadilatının bütçelendirme dönemiyle ilgili olduğunu ve bunun her yönetimin elini güçlendirecek nitelikte olduğunu söyleyen Arıcan, “Kulübümüzün bütçelendirme dönemi 1 Ocak’ta başlayıp, 31 Aralık’ta son buluyor. Yeni yapacağımız tüzük tadilatında bütçeleme dönemi, TFF nezdinde liglerin başlama tarihi olan 1 Haziran’da başlayıp 31 Mayıs’ta son bulacak. Bundan sonra kulübümüzün bütçesi bu tarih aralığında olacak. Bu şekilde biz ya da bizden sonra gelecek yönetimlerin bütçelerini rahatlatması sağlanacak” diye konuştu.

“YÜZDE YÜZ HİSSESİ KOCAELİSPOR’A AİT ŞİRKET KURULMASI PLANLANIYOR”
Dernek statüsünden dolayı ticari faaliyetlerde bulunamadıklarına ve daha kalıcı gelirler sağlamak adına şirket kurmayı planladıklarına değinen Arıcan, “Kocaelispor’un yüzde 100 hissesi Kocaelispor’a ait olan 'Futbol Yatırımları Anonim Şirketi' kurulması planlanıyor. Bunun için genel kuruldan da şirket kurmayla alakalı izin isteyeceğiz. Şu an dernek vasfında olduğumuz için kulübümüz ticari faaliyetlerde bulunamıyor. Örnek verecek olursak, Milli İrade Meydanı ve Ormanya’daki otopark ücretlerinin gelirleri Kocaelispor’a aktarılıyor ama Kocaelispor’u Sevenler Derneği vasıtasıyla aktarılıyor. O süreci biz yönetemiyoruz. Onun haricinde lisanslı ürünlerimizin satıldığı Kocaelispor Store mağazamız var. Oradan satılan ürünler de maalesef kulübün üzerinden geçmiyor. Başka bir şirketin üzerinden faturalandırılarak geliyor. Tamamı kulübümüze ait olan yeni şirket kurduğumuzda bu tarz ticari faaliyetler yeni şirket üzerinden yapılacak. Yani, gelir ve gidere biz direkt ulaşabileceğiz. Herhangi bir yerde gelir getirici herhangi bir faaliyet varsa kulübümüz oradan direkt ihaleye girip kendine kalıcı bir gelir sağlayacak” dedi.

KULÜBE VERİLEN ZARAR
Arıcan'ın bir diğer konu başlıkları ise şu şekilde:

Diğer bir konumuz ise taraftarlarımızın ısrarla kulübe zarar vermeleri. İç sahada oynanan Adıyamanspor ve Van maçlarında toplam 76 adet koltuk kırılmış, İskenderunspor maçında deplasmanda oynadık biliyorsunuz 52 adet koltuk kırılmış hepsinin faturası 320 bin TL. Diyarbekirspor maçı iç saha 68 adet koltuk zarar görmüş 170 bin TL. Bu arkadaşlar Kocaelispor taraftarı olamaz bu kişiler art niyetli insanlar bize göre bunlar taraftar değil. 

TAKIMA DESTEK OLALIM
Taraftar takımını destekler, maç oynanırken 60. dakikada takımı hocayı yuhalamak nedir Allah aşkına. Takıma destek olalım arkadaşlar lütfen böyle kişilere engel olalım. Bu arada sezon başından bu yana saha olayları (küfür, pet şişe atmak, sahaya girmek) yüzünden de 206 bin TL para ödedik. Bu ligde gelirimiz az daha ilk yarı bitmedi ama bizim cebimizden çıkan para korkunç. Toplamda 696 bin TL para. 

HERKES YANINDAKİ ARKADAŞINA SAHİP ÇIKSIN
Taraftarlarımıza rica edelim herkes yanındaki arkadaşına sahip çıksın uyarıda bulunsun. Bir diğer konumuz kulübe destek olan iş insanlarıyla alakalı. Ciddi miktarda yapılan anlaşmalar var en son Yıldızlar Yatırım Holding sağ olsunlar. Basında bunlarla alakalı olumsuz şeyler yazılıyor arkadaşlar yarın bu kulübe yardım edecek sanayici bulamayız lütfen destek olanları da kaçırmayalım. 

STAT İSİM HAKKI İÇİN
Zaten bu şehrin sanayicisi küstürülmüş biz yeni kapılar açmak için uğraş veriyoruz. Bu arada kongreden sonrada stat isim hakkı için bir takım gelişmelerimiz var Gençlik Spor Bakanlığına müracaat ettik. İnşallah çözülürse ciddi bir gelir olacak bekleyip görelim. Takımla alakalı da bilgi verelim Tayfun’un gribal bir durumu var maç saatinde durumuna bakılacak. Mehmet Sak kırmızı kart gördü 1 maç yok. Beykan ise idmanda sakatlandı ve en az 2 hafta bizimle olamayacak” dedi.

(Haber: Zafer Onar)
 

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN