Konak Hastanesi'ne 21 milyonluk tazminat şoku

Kocaeli'de bebek bekleyen çift, hamilelik sürecinde başvurdukları Özel Konak Hastanesi'nde dörtlü tarama testi talep etti. İstedikleri testlerin yaptırılmadığını iddia eden çift, doğumun ardından bebeklerinin down sendromlu olduğunu öğrendi. Özel Konak Hastanesi'ne ve gebelik durumunu takip eden doktora dava açan çifte, 8 yıllık hukuk mücadelesinin ardından 21 milyon 289 bin 691 TL tazminat ödenmesine karar verildi.

İzmit’te yaşayan Faruk (44) ve Serpil Gürdal (40) çifti, 2016’da ikinci kez bebek bekledikleri dönemde hamilelik süreciyle ilgili destek almak için İzmit'teki Özel Konak Hastanesi'ne başvurdu. Gürdal çiftinin iddiasına göre dörtlü tarama testi talepleri doktorun, “Bana güvenmiyor musunuz? Bebeğiniz gayet sağlıklı, bu işin uzmanıyım” söylemleriyle gerek görülmemesi üzerine reddedildi. Hamilelik sürecinin 7’inci ayına giren Serpil Gürdal, bebeğin karnında hareket etmemesi sebebiyle eşi Faruk Gürdal ile hastanenin yolunu tuttu. Yapılan incelemenin akabinde Serpil Gürdal, bebekte bağırsak enfeksiyonunun yaşandığı öne sürülerek ameliyata alındı. Sezaryen ile dünyaya gelen erkek bebeğin yapılan tetkiklerin ardından down sendromlu olduğu belirlendi. Bunun üzerine Gürdal çifti konuyu mahkemeye taşıyarak, doktor ve Özel Konak Hastanesi'nden şikayetçi oldu.

21 milyonluk tazminat

Kocaeli 1’inci Tüketici Mahkemesi’nde açılan dava 8 yılın ardından karara bağladı. Mahkeme, aileye 21 milyon 89 bin 691 TL maddi, 200 bin TL de manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

“İlk taramadan sonraki tahlillerimiz yapılmadı”

Süreci anlatan Faruk Gürdal, “İlk çocuğumuzu Allah 8 yıl sonra nasip etti, sonrasında tüp bebek yaptık. İkinci çocuğumuz doğal yollardan geldi, hamilelik sürecinde üzerinde çok durduk. Özel bir hastaneye gitmek istedik. Aslında maddi durumumuz çok da iyi değildi, işsizdim. Özel hastanede insanlar özel ilgi bekler. 15 günde bir gidersiniz ense yapısı, kalp atışına bakarlar, fakat bunların hiçbiri fark edilmedi. Hamilelik sürecinin 7’nci ayında annenin mide bulantıları, düşük tehlikesi süreçlerini yaşadık. Çocuğun hiç kıpırdamadığını öğrendik. Tahlillerin tamamını yaptırmak istedik fakat ilk taramadan sonraki tahlillerimiz yapılmadı. Biz yapılmasını istemiş olmamıza rağmen yapılmadı. Doktorumuz ‘Bana güvenmiyor musunuz? Ben size ne söylüyorsam odur. Gerek yok bebeğiniz gayet sağlıklı’ dedi. ‘Hocam bu tarz sorunlar yaşıyoruz, problem olmaz mı?’ dediğimizde ise ‘Hayır ben bu işin uzmanıyım. Bana güvenmeniz gerekiyor’ dedi” ifadelerini kullandı.

“8 yılın sonunda dava lehimize sonuçlandı”

Eşinin hamileliğinin 8’inci ayında doğuma alındığını kaydeden Gürdal, “Sebebini sorduğumuzda bağırsak enfeksiyonu yaşadığını, ölüm tehlikesi olduğu için bir an önce alınması gerektiğini söyledi. İşin ucunda ölüm olduğu için biz de kabul ettik. 1 gün sonrasında ameliyata alındı ve down sendromlu olduğunu öğrendik. Biz down sendromunun ne olduğunu bilmiyorduk. Yoğun bir psikolojik baskı yaşadık. Psikolojik ve maddi süreci nasıl atlatırız diye çok düşündük. İyi bir aile bireyi olamam, iyi bir çocuk yetiştiremem düşüncesiyle dava açmaya karar verdik. 8 yılın sonunda dava çok şükür lehimize sonuçlandı” diye konuştu.

"Emsal olmaktan mutluyum"

Emsal niteliğinde bir karar çıktığını söyleyen Faruk Gürdal, “Karar lehimize sonuçlandı. Miktarı biz belirlemedik, maddiyatta gözümüz yok. 21 milyon TL lehimize sonuçlandı. Çok heyecanlıyım, çok mutluyum. Çocuğuma güzel bir gelecek hazırlayacağım için çok mutluyum. Türkiye’deki ailelere emsal olmaktan mutluyum. Çocuğumun eğitimi için harcayacağım. 8 yaşına geldi, hala bezleniyor. Konuşamıyor, çok geç yürüdü. 3,5 yaşında yürümeye başladı. 36 günlük yoğun bakım süreci vardı. Bu süreç bizi çok etkiledi. 35 gün yavrumuza kavuşamadık. Annesi boğazından hortum salarak beslemişti. Bu süreçler bizi çok yıprattı. O benim evladım, down sendromlu olduğu için bu davayı açmadım. Çocuğumun hakkı olduğu için bu davayı açtım” dedi.

Konak Hastanesi'ne 21 milyonluk tazminat şoku
Konak Hastanesi'ne 21 milyonluk tazminat şoku
Konak Hastanesi'ne 21 milyonluk tazminat şoku
Konak Hastanesi'ne 21 milyonluk tazminat şoku
Konak Hastanesi'ne 21 milyonluk tazminat şoku
Konak Hastanesi'ne 21 milyonluk tazminat şoku
Konak Hastanesi'ne 21 milyonluk tazminat şoku
Konak Hastanesi'ne 21 milyonluk tazminat şoku
İhlas Haber Ajansı
Yorumlar 1
Tahir Barakaci 10 Mayıs 2024 16:23

Daha yüz kızartıcı tıp ve hukukta asla ve asla kabul edilmeyecek doktor hatasi paylasmiyorsunuz benim eşim 7 ile 25 hafta arası 6 kez ultrasyona girmesine rağmen 2 kan 2 idrar tahlillerinin çoğunun referans dışı çıkması halde dünyaya geldiği gün dirsekten aşağı kolunun olmadığını gördük amniyotik band SENDROMU dünya asla kabul edilmeyen doktor hatası down sendromlu hayata sahligina donmeyebilir ama yine candır oysaki benim çocuğumun koluna sebep oldular tıpta dünya da amniyotik band SENDROMU tespit edilebilir bı durum ve MEMORİAL hastaneleri doktoru neden anne karnında müdahale etmedi benim oğlumun hesabını soran yok 6 yıldır ben oğlum için mucadele ediyorum hemde adalet bakanlığı adli tıp kurumu tarafından kusurlu bulundugu halde ulkedeki hukukçular gazateciler sağlıkçılar susmus benim çocuğumun her şeyi kanıtlı belgeli saatli olduğu halde ülke susmaya devam etsin yazıklar olsun ülkede adalet yok diyorlar adalet var savunucu yok ????????????????

Bakmadan Geçme