Marmara'da üst üste artçı depremler

Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5,1 büyüklüğünde deprem oldu. 3 dakika sonra da aynı yerde 4,5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Kocaeli Zirve

TRT Haber’den alınan habere göre; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 10.42'de Marmara Denizi'nde 5,1 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Bursa'nın Mudanya ilçesinin 4,73 kilometre açığındaki sarsıntının, deniz yüzeyinin yaklaşık 8,98 kilometre derinliğinde oluştuğu belirlendi. Deprem, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, Bilecik ve Sakarya'da da hissedildi.

 

4,5'LİK BİR DEPREM DAHA

Öte yandan aynı yerde 3 dakika sonra 4,5 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

 

"ARTÇILAR SARSINTILAR OLABİLİR"

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof.Dr. Orhan Tatar, TRT Haber canlı yayınında açıklama yaptı:

"İstanbul başta olmak üzere civar illerden de hissedildi. 5,1 olarak ölçüldü ve Mudanya açıklarında olmuş. Marmara'nın etrafında birçok aktif fay var. Gemlik fayı da onlardan biri. Bu fayın üzerinde olan münferit bir deprem gibi görünüyor. Depremin ardından artçı sarsıntılar meydana gelebilir. Bu fayın karakterini de öğrendiğimizde her şey daha net olarak ortaya çıkacak. Marmara Denizi'nde kırılmayı bekleyen birçok akitf fay var. Ne zaman ne büyüklükte bir deprem olacağını sormanın bir mantığı yok artık."

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN