Mehmet Şimşek'ten dolar ve yeni vergi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi istisnaları, muafiyatleri ve indirim oranlarını yeniden gözden geçireceklerini açıkladı. Merkez Bankası'nın kur hedefi olmadığını söyleyen Şimşek, TL'ye ilişkin ortaya atılan iddiaların amacının seçim öncesiz güvensizlik yaratmak olduğunu ifade etti.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Kocaeli Zirve

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomideki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Kanal 7 televizyonunda konuşan Şimşek, KDV genel oranı olan yüzde 20'yi, kurumlar vergisi ve gelir vergisinin artmayacağını ifade etti.

Bakan Şimşek, vergi istisnaları, muafiyatleri ve indirim oranlarını yeniden gözden geçireceklerini açıkladı. Bakan Şimşek, Merkez Bankası’nın kur hedefi olmadığını da söyledi. Şimşek ayrıca, Türk Lirası’na ilişkin ortaya atılan iddiaların amacının seçim öncesiz güvensizlik yaratmak olduğunu ifade etti.

Şimşek, "Enflasyonist yeni vergiler olmayacak. Ancak indirimli KDV oranlarını gözden geçireceğiz. Muafiyatleri ve indirim oranlarını yeniden gözden geçireceğiz" dedi.

 

ŞİMŞEK'TEN VERGİ AÇIKLAMASI

Şimşek'in konuşmalarının satırbaşları şöyle:

"Belirsizlik bandı belirledik. Biz bandın içindeyiz. Ocak ayı enflasyonu program doğrultusundaydı. Şubatta bir puanın altı fark var. İlave tedbirler ile düzeltebileceğini düşünüyoruz.

Enflasyonu kalıcı şekilde aşağı çekmek istiyoruz. Enflasyondan en çok etkilenenler sabit gelirlilerdir. Geçen sene deprem nedeni ile bütçede açıkla karşı karşıyaydık. Açığı azaltma yoluna gittik. Vergi artışlarının bir kısmı enflasyonist. 2024’te bu olmayacak. Enflasyonist yeni vergi olmayacak. Kurumlar vergisini artırmayacağız, rekabet gücüne ihtiyaç var. İndirimli oranları gözden geçireceğiz. Para politikası sıkılaştığı için enflasyonun düşmesini bekliyoruz.

Sözcü

 

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN