Mesai ve izin sistemi resmen değişti!

Türkiye genelinde gece yarısı yayımlanan genelge kapsamında kamu çalışanlarının mesai ve izin sisteminde değişiklikler yapıldı

Yeni düzenleme, zorunlu haller dışında kamu personeline nöbet ve fazla mesai yaptırılmamasını öngörüyor. Kamu işçileri izinlerini yıl içinde kullanacak ve fazla mesai durumunda öncelikli olarak serbest zaman ve denkleştirme uygulanacak.

Genelgeye göre, kamu personeli alımında bir önceki yıl emeklilik, istifa veya ölüm gibi nedenlerle oluşan personel azalmaları dikkate alınacak.

Yürürlüğe giren İş Kanunu’na göre fazla çalışma yapan işçi, zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat 15 dakika veya bir saat 30 dakikayı serbest zaman olarak kullanabilecek.

İş Kanunu’na göre denkleştirme, işçi ve işverenin anlaşması şartıyla haftalık 45 saat olan çalışma süresinin günlere dağıtılarak düzenlenmesini kapsıyor ve bu süre iki ay olarak belirtiliyor.

Kamu personelinin önceki yıllardan kalan izinleri, üç yıl içerisinde kullandırılacak. Yeni düzenleme ile birlikte, kamu çalışanlarına koruyucu giyim ve donanımlar sadece işi yapan kişilere verilecek.

Eskiden olduğu gibi çek ve kupon verilerek kıyafetlerin alımı temin edilmeyecek. Kamudaki yükseltmeler ise yöneticileri kapsayacak. Yeni kararlar kapsamında toplu taşımanın kullanıldığı bölgelerde kamu servisleri kaldırılacak. Yakın yerleşkelerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının personel servis hizmeti birlikte ihale edilecek.

Servisten yararlanan kamu personeli sayısı, aracın kapasitesinin yüzde 70’inin altında kaldığı takdirde oraya servis hizmeti sağlanmayacak. Personel servisi ihalelerinde model yılı yeni olmayan araçlara öncelik verilecek.

Kaynak: Yeniçağ

 

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

Bakmadan Geçme