MESS'ten ücret artışı için yeni teklif

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), metal sektöründe devam eden Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında teklifini revize etti. MESS, 1 Eylül 2023'ten itibaren geçerli olacak ilk 6 aylık ücret artışı için teklifini yüzde 73'e yükseltti

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Kocaeli Zirve

Bloomberg HT’den alınan habere göre; Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, dördüncü teklifini 13 Ocak 2024 tarihinde çalışanları temsil eden Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş Sendikaları’na iletti.

MESS, yeni dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında bir an önce anlaşmanın sağlanması için 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren geçerli olan ilk 6 ay için yüzde 73 oranında artış teklif etti.

Konuya ilişkin Türk Metal Sendikası tarafından yapılan açıklamada “MESS’in daveti üzerine 13 Ocak 2024 tarihinde Merkez Ofislerinde gerçekleşen toplantıda işveren tarafı; 1 Eylül 2023'ten geçerli olmak üzere ilk 6 ay için saat ücretlerine önce yüzde 32 zam yapılmasını, yüzdelik zam uygulandıktan sonra saat ücretlerine seyyanen 20,5 TL zam yapılmasını, daha sonra ise 10 yıllık kıdemle sınırlı olmak üzere yine saat ücretlerine her kıdem yılı için 1,5 TL zam yapılmasını teklif etmiştir. MESS'in teklif ettiği bu zam paketinin ortalama ücrete toplam getirisi yüzde 73 oranındadır" denildi.

 

Açıklama da şu ifadeler kullanıldı:

"MESS ayrıca sosyal yardımlara 1 Eylül 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yıllık yüzde 90 oranında zam teklif etmiştir. Sonraki altı aylar için ücretlere, ilgili altı ayın enflasyonu oranında, sosyal haklara ise yıllık enflasyon oranında artış teklifini yinelemiştir.

Ayrıca MESS, sözleşmenin 3 yıllık olması, tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasının kaldırılması, ikramiyelerin işe gelinemeyen günler için kesilmesi başta olmak üzere, kazanılmış haklarımızı geriye götürecek tekliflerini ise masada tutmaya devam etmiştir.

Heyetimiz yapılan teklifleri kabul etmeyerek görüşmeyi sonlandırmıştır"

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Selamınaleyküm | 15 Ocak 2024 10:24

    Sendikalar işçiye sahip çıkalım temsilci olarak ne zaman gelir bilmiyorum üçretleri asgari ücretle çalışıyoruz zenginlerin vermediği vergiyi bizden kesiyorlar hakkımızı istiyoruz pazardan 1000 liradan aşağı inmiyor 4 pazar 4bin eder nasıl geçineçeyiz hakkımızı istiyoruz sadaka vermeyin pandemi döneminde ara zam almadılar sendikalı işçinin sahibi yok 15 bin civarında alıyorlar 10 15 yıllık çalışanlar hakmıdır gün geçtikçe içeri girdim kredi kartları hesap bakiyesi içeride 100bin civarında bunun hesabını kim verecek sadaka istemiyoruz emeğimizin hakkını verin

  • Yakup Koçal | 15 Ocak 2024 09:50

    Kardeşim bu adamlar nasıl hesap kitap yapıyor ben Ford transit üretiyorum 15bin para aldım bu ay. Hyundai yada Toyota taksi üretiyor onlar 30bin TL alıyor. Şimdi sorum şu.. Ben neden yarı yarıya çalışıyorum? Adam gibi bir zam verin 10 sene oldu ya 10 sene.. Bizim neyimiz eksik ben anlamıyorum bu işi. Emeklilik zaten hayal. Neyse sendika yapsın artık bu işi bu hafta. Herkes aynı şekilde bekliyor.

BUNLARA DA BAKIN