Muharrem İnce ittifak yapacak mı? İşte cevabı...

31 Mart seçimlerinde partisinin ittifakta yer almayacağını bildiren Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüştüğünü belirterek, 'Onlarla anlaşamadık' dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, bir otelde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

MİLLET AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR

İnce, Türkiyenin yanlış bir ekonomi politikası ile yönetildiğini ve son 6 yılda 6 merkez başkası başkanının değiştiğini söyleyerek "Türkiyenin en verimli topraklarından geçtik. Çukurovadan geçtik. Narenciyeler dalında. Yerler limon dolu, mandalina dolu. Tarlada bedava. Markette al alabilirsen. Yani tarla ile raf arasında bir uçurum var. Bu bereketli toprakların insanları yoksullaşmış. Ama Ankarada İstanbulda yaşayan da yoksullaşmış. Türkiye derin bir yoksulluğa doğru son hızla gidiyor. Neden böyle oluyor. Beş yıldızlı demokrasiniz yoksa refahınız yok demektir. Türkiyeye merkez bankası başkanı dayanmıyor. 6 yılda 6 merkez başkası başkanı. 8.5e kadar düşmüştü faiz. Faiz tekrar 45 oldu. Türkiye bu yoldan dönmelidir. Mazot olmuş 40 lira, dolar olmuş 30 lira, faiz olmuş 45, ekmek olmuş 8 lira. Millet açlık sınırının altında yaşıyor" dedi.

Genel seçimde CHP'nin Gelecek, Saadet ve Deva partilerine 39 milletvekili verdiğini ifade eden İnce, şunları söyledi: 

*80'den fazla verdi ama 39'u seçildi. Sonra ayrıldılar, 20 kişi grup kurdu. Sonra bir Sayın Milletvekili vefat etti, grup düştü. Bunun üzerine CHP bir milletvekili daha verdi. Grubu yeniden kurdu. CHP listelerinden seçilen milletvekillerinden birisi, Saadet Partisinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı oldu.

"İSTANBUL'UN 5 YILI BOŞA GEÇMİŞTİR"

*İlk açıklaması 'İstanbul'un 5 yılı boşa geçmiştir' oldu. Siz Kızılay mısınız, çeksenize milletvekilini, düşsün grupları. Neden çekmiyorsunuz? Siz nasıl bir ilişki içindesiniz, size bu siyaseti kim öğretti, niye kendinize işkence yaptırıyorsunuz? Hem sizin listenizden seçilecek hem size hakaret edecek hem yedek milletvekili vereceksiniz.

*Ben dünyanın hiçbir yerinden böyle siyaset görmedim. Bu siyaseti, bu kadar düşük düzeyde ilk kez görüyorum. 40 yıldır siyasetçiyim, bu kadar aymazlık, bu kadar iş bilmezlik görmedim. Muhalefet bu seçim hüsrana uğrayacak. Gördüklerimi söylüyorum, o kadar yanlış işler yapıyorlar ki şaşkınlıkla izliyorum.

''İşin ciddiyetinin ne olduğunu 1 Nisan günü göreceğiz"

Partisinin ittifakta yer almayacağını bildiren İnce, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüştüğünü belirterek, "Onlarla anlaşamadık. Ben onlara 'siyasette ilke' dedim, onlar ilçe istediğimi söyledi. İşin ciddiyetinin ne olduğunu 1 Nisan günü göreceğiz." diye konuştu.

Bakmadan Geçme