Trafik yoğunluğu tarihe karışacak

Çayırova'da yapılan Turgut Özal Köprüsü İkileme ve Yol Yapım Projesi'nde son rötuşları yapılıyor. Proje tamamlandığında bölgedeki trafik yoğunluğu tarihe karışmış olacak.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Burcu Nazlı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Çayırova ilçesinde trafiğin düğüm noktası olan Turgut Özal Köprüsü’ndeki araç yığılmalarına çözüm getirecek kardeş köprü projesinde sona geliyor. Tek şeritli gidiş geliş olan mevcut köprünün yanına “Turgut Özal Köprüsü İkileme ve Yol Yapım Projesi” çerçevesinde ikinci bir köprü inşa eden ve bölgedeki caddeleri de 2x2 halinde genişleten ekipler, mevcut köprünün ve Turgut Özal Caddesinin aşınma asfaltını seriyor.

İnşa ettiği 65 metre uzunluğundaki kardeş köprünün 75 ton aşınma tabakası asfaltını daha önce seren ekipler, oto korkuluk, yaya korkuluk ve antivandalizm çit sistemleri gibi işleri de fabrika ortamında imalatı yapılır yapılmaz yerine getiriyor.

Ekipler aynı zamanda mevcut köprüyü de yeniledi. Ağır tonajlı araçların altında yıpranan ve eskiyen asfaltı sökerek yerine 50 ton aşınma tabakası asfaltı seren ekipler, projede köprülere bağlı olan cadde ve sokaklarda da bordür ve kaldırım gibi diğer imalatları gerçekleştiriyor. Büyükşehir, köprünün adını taşıyan Turgut Özal Caddesi’nde de aşınma tabakası asfalt serim işlemine geçti.

Buna göre bin 350 metre uzunluğunda olan çift şeritli caddeye 2 bin 500 ton aşınma tabakası asfaltı serilecek. Yaklaşık 500 ton son kat asfaltı cadde ile buluşturan ekipler, çalışmalarına yoğun bir tempoda devam ediyor. Yeni yapılan köprü trafiğe açık olurken, asfalt serme işi tamamen tamamlandıktan sonra mevcut köprüde yeniden trafik akışı sağlanmış olacak.

Proje tamamlandığında bölgedeki trafik yoğunluğu tarihe karışmış olacak. Buna göre Turgut Özal Caddesi’nde İstanbul-Kocaeli il sınırını birbirinden ayıran yol, otoban üzerinden yeni ilave köprü ile geçilerek yeniden Turgut Özal Caddesi’ne bağlanacak. Böylelikle TEM bağlantı yolunun doğu- batı bölgesindeki sanayi alanları ile bölge halkı ve araç sürücüleri konforlu ve daha güvenli ulaşıma kavuşmuş olacak.

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN