Türkiye'ye gelen petrol tankerine silahlı baskın

Geçen sene ABD ve İran arasında krize yol açan St. Nikolas isimli petrol tankeri, Basra'dan Türkiye'ye yol aldığı sırada Umman yakınlarında silahlı bir grubun baskınına uğradı. TÜPRAŞ da olayla ilgili açıklama yaptı

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Kocaeli Zirve

Sözcü’den alınan habere göre; Marshall Adaları bayraklı St. Nikolas isimli petrol tankeri, Umman yakınlarında silahlı vir grubun baskınına uğradı. Reuters'a açıklama yapan işletmeci Empire Navigation şirketi, petrol taşıyan geminin Irak'ın Basra kentinden Süveyş Kanalı aracılığıyla Aliağa Limanı'na giderken askeri kıyafetli ve maskeli kişilerin baskınına uğradığını duyurdu.

Şirket, yönünü İran'a çeviren gemiyle temasın kaybedildiğini bildirdi. Baskın yapan grubun İran askeri olduğu iddia ediliyor.

 

TÜPRAŞ'TAN AÇIKLAMA

TÜPRAŞ ile sözleşmesi bulunduğu belirtilen gemide biri Yunan, 18'i Filipinli 19 kişilik mürettebat bulunduğu kaydedildi.

 

Bu arada TÜPRAŞ da olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Yunan armatör firması Empire Navigation’a ait Marshall Adaları bayraklı St. Nikolas isimli gemi ile olan iletişim Umman açıklarında 11 Ocak 2024 saat 06:30 dolaylarında kesilmiştir. Söz konusu gemi, Irak devlet petrol şirketi SOMO’dan satın aldığımız ve Basra Limanı’ndan rafinerimize ulaştırılmak üzere yola çıkan yaklaşık 140 bin ton ham petrol taşımaktadır. Tüm rafineri operasyonlarımız planlandığı şekilde devam etmekte olup, olayın rafineri operasyonlarımıza bir etkisi bulunmamaktadır.

Gemide Türk mürettebat bulunmamakta olup, konunun takibi ulusal ve uluslararası yetkililerle iş birliği halinde sürmektedir."

 

ABD DONANMASI EL KOYMUŞTU

St. Nikolas tankeri geçen sene ABD ve İran arasında krize yol açmıştı. ABD donanması, İran'a yönelik yaptırımları deldiğini iddia ettiği gemiye bir süre el koymuştu. ABD, Teksas kıyılarına çektiği tankerin taşıdığı İran'a ait petrolü daha sonra satmıştı.

ABD yönetimi, İran'a tek taraflı uyguladığı yaptırımları gerekçe göstererek Tahran'ın uluslararası petrol ticaretini yasa dışı kabul ediyor ve bu kapsamda İran petrolünü taşıyan gemilere müdahale ediyor.

Yemen'de İran destekli Husilerin Gazze'deki savaşa karşı Kızıldeniz'de ticari gemileri hedef alan saldırıları nedeniyle son dönemde uluslararası sularda gemi kaçırma eylemlerinde büyük artış yaşanıyor.

 

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN