Yeni meslek doğdu: Temsili nikah memurluğu

Nikah ve düğünün farklı tarihlerde gerçekleştiği evlilikler 'temsili nikah memurluğu'nu doğurdu. Cübbe ile organizasyona katılıp evlenecek çiftin isteğine göre konuşma yapan temsili nikah memurlarının ücreti 1500 ila 4 bin lira arasında değişiklik gösteriyor

Oda TV’nin haberine göre; Nikahtan sonra farklı tarihlerde düğün yapan çiftlerin ikinci kez nikah merasim gerçekleştirdiği programlardaki artış yeni bir iş kolunun önünü açtı. Buna göre, bu tarz düğünlerde görev yapan temsili nikah memurları popüler hale geldi. Farklı illerde 2 düğün yapan, nikah ile düğün tarihi uyuşmayan, ikinci kez nikah merasimi düzenlemek isteyenlerin tercih ettiği programlarda görev alan temsili nikah memuruna ödenen ücret, 1500 ila 4 bin lira arasında değişiyor.

 

Düğün öncesinde çiftlerle konuşarak, isteklerini öğrenen, aldığı bilgiler doğrultusunda etkinlikte söyleyeceği yazıyı hazırlayan, isteğe göre mizahi veya beklenti doğrultusunda konuşma yaparak misafirlere eğlenceli tören yaşatan temsili nikah memurları, merasimde cübbesiyle, evlilik cüzdanını vermesi ve deftere imza atılması gibi ritüelleri de yapıyor. Temsili nikah memurları, çiftlerin isteğine göre konuşup, farklı konseptlerdeki organizasyonlarla tiyatral nikah yaparak, programa katılanların daha eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor.

 

İnternet ortamındaki ilan sitelerinde 'temsili nikah memuru' olarak paylaşım yapıp, nikah merasimi düzenleyecek çiftlerle bağlantı kurmaya çalışan 'temsili nikah memuru' sayısında artış yaşandı. İllere ve organizasyona göre paylaşımlarında 1500 ila 4 bin lira arasında ücrete temsili nikah memurluğu yaptıklarını anlatan ilan sahipleri, talep halinde temsili nikah düzenlemek isteyenlerle görüşmeler yapıyor. İlan detaylarında, temsili nikah memurları etkinliğe cübbe, nikah defteri, evlilik cüzdanı ile geldiklerini anlatıp, kendileriyle iletişime geçen çiftlerin taleplerini yerine getiriyor.

 

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

Bakmadan Geçme