Dyo Boya işçileri: Hakkımızı istiyoruz

Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde bulunan DYO fabrikası işçileri, hesaplarına yatan paraları, 'Sadaka değil, zam istiyoruz' diyerek fabrikanın önüne bıraktı.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Burcu Nazlı

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan Yaşar Holding'e ait DYO boya fabrikasının işçileri, işverenden ek zam talebinde bulundu. İşveren ile yapılan görüşmeler sonrasında istedikleri zammı alamayan işçilerin hesabına bir miktar para prim olarak yatırıldı. Yatırılan miktarı kabul etmeyen işçilerse, fabrikada eylem yaptı.

SADAKA DEĞİL HAKKIMIZI İSTİYORUZ

"Sadaka değil hakkımızı istiyoruz" ve "Bizi üzeni biz de üzeriz" sloganları atan işçilerle birlikte eyleme katılan Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Eyüp Akdemir, yönetim binası önünde yaptığı konuşmada, "Dyo boya işçisi sadaka değil alın terinin hakkını istiyor. Piyasa koşullarının ağırlaşması ve asgari ücrete yapılan artış sonrası, bir çok işyerimizde olduğu gibi Dyo boya işyerinde de ek zam talepleri ile çalışma koşullarımızın düzeltilmesi ve geçinebilecek bir ücret  zammı talebimiz olmuştu.

İŞÇİLERİN TALEBİNE KULAK VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Ancak defalar kez yapılan toplantı ve müzakereler sonucu, işveren sendikanın ve işçilerin talebini göz ardı ederek, sendika ile mutabık kalmadan ve kök ücrete yansıtmadan talebimizin çok altında bir miktar parayı işçilerin hesabına pirim olarak yatırmıştır.  Dolayısıyla sendikanın ve işçilerin iradesini hiçe sayarak yapılan bu uygulamayı kabul etmiyoruz. İşyerinde yapılan eylem ve açıklama sonrası işçiler hesaplarına yatan parayı yönetimin kapısına bırakarak tepkilerini ortaya koymuştur. İşvereni biran evvel çalışanlarının yaşam koşullarını düzeltmeye ve işçilerin talebine  kulak vermeye çağırıyoruz" dedi.

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN