Elon Musk'tan Twitter'a şok!

Tesla'nın CEO'su Elon Musk, 44 milyar dolarlık Twitter anlaşmasını feshetti.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Seval Sezer

Reuters’ta yer alan habere göre, Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Twitter ile olan anlaşma teklifini feshetmek için Twitter’a mektup gönderdi.

Musk mektupta, satın alma teklifini, anlaşmanın birden fazla hükmünün esaslı ihlalini gerekçe göstererek feshetti.

HİSSELER YÜZDE 7 DÜŞTÜ

Söz konusu haberlerin ardından Twitter’ın sahte hesaplar hakkında bilgi vermediğini söyleyen Musk, 44 milyar dolarlık anlaşmayı sonlandırdığını açıkladı.

Musk’ın kararının ardından Twitter’ın hisseleri yüzde 7’den fazla düşüş yaşadı.

1 MİLYAR DOLARLIK CAYMA BEDELİ

Daha önce imzalanan anlaşmaya göre, satın alma işleminden vazgeçen Musk, Twitter’a 1 milyar dolarlık bir cayma bedeli ödeyecek.

SATIN ALMA İŞLEMLERİNİ DURDURMUŞTU

Mayıs ayında Musk, Twitter'ın kullanıcı tabanının yüzde 20'sinin veya daha fazlasının bot olabileceğini iddia ederek anlaşmanın beklemede olduğunu tweet'lemişti.

Şirketten, spam hesaplarla ilgili bildirdiği yüzde 5'lik rakamın doğru olduğunu kanıtlamasını istemiş ve haziran ayında da şirketi birleşme anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini şeffaf bir şekilde yerine getirmeyi reddettiğini söyleyerek bilgileri saklamakla suçlamıştı.

Anlaşma ilk duyurulduğunda “Twitter’ı yeni ürünlerle hiç olmadığı kadar iyi bir yere taşımak istiyorum.” diyen Elon Musk, Twitter algoritmasını açık kaynak yapmayı, bot olarak adlandırılan hesapları ortadan kaldırmayı ve gerçek kullanıcıların uygulamada olmasını sağlamayı hedeflediğini söylemişti.

TWİTTER YATIRIMCILAR DAVA AÇMIŞTI

Twitter yatırımcıları, 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını mayıs ayında askıya alan Elon Musk ve Twitter’a dava açmıştı.

Davada, Musk’ın California şirket yasalarını birkaç yoldan ihlal ettiği iddia ediliyordu. Davada ayrıca Musk’ın Twitter’daki hissesini ve şirketin yönetim kurulu üyesi olma planını açıklamayı geciktirerek finansal olarak fayda sağladığı da belirtiliyordu.

Musk, yanlış beyanlar ve piyasa manipülasyonu ile Twitter’ın San Fransisco’daki ana merkezinde kaos yaratması nedeniyle “görevi kötüye kullanmakla” suçlanıyordu.

Musk şirketi satın almak üzere hisse başına 54,20 dolar teklif etmişti. Ancak Musk’ın şirketi satın almayı askıya alma kararının ardından Twitter hisseleri değer kaybetmişti.

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN