Akşener, blöf mü yapıyor? - Tahsin Keskin

Akşener, blöf mü yapıyor?


Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri iktidarın kazanmasıyla moralleri bozulan Millet İttifakı’nda şimdi de yerel seçimlerde ittifakın devam edip etmeyeceği belirsizliğini korurken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den ardı ardına açıklamalar gelmeye devam ediyor.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde ‘ittifakın kazandığı belediyeleri kaybetmeyi göze alarak’ 81 ilde aday çıkaracaklarını belirten Akşener, İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığı adayı olarak Ümit Özlale’yi göstereceklerini söyledi.

Akşener, bir hafta önce Ankara ve İstanbul dahil ‘prensipte uzlaşılmayan her yerde’ aday çıkaracaklarını belirtmişti.

Akşener, 30 Ağustos’ta da şu ifadeleri kullanmıştı:  “Yerel seçimde ittifak zaten yok. Aday isimleri üzerinde anlaşmalar, uzlaşmalar olabilir... Prensip olarak uzlaşamadığımız her yerde adayımızı çıkarırız. Ortak adaylara kapalı değiliz ama bu her halükarda destekleriz anlamına da gelmez.”

Gazeteci Fatih Altaylı’nın YouTube kanalında konuşan Akşener, bu kez ittifaklara ‘şiddetle karşı’ olduğunu kaydettiç

Akşener “Ben bu ittifak siyasetine şiddetle karşıyım. Bunlar insanları kutuplaştırıyor. Bütün seçim boyunca fakirin derdini, emekliyi, sığınmacıyı konuşamadık. ‘Biz PKK’lı değiliz, Kandil bizi desteklemiyor. Bunu söyleyen şerefsizdir’ diye gezdik. Biz bunun için kurmadık ki bu partiyi. Kuruluş ayarlarına dönüyoruz biz şu anda” dedi.

Altaylı’nın “İstanbul ve Ankara’nın eski ortağınızın partisi tarafından kaybedileceğini göze alıyor musunuz?” sorusuna cevap veren Akşener, “Hepsini alıyoruz. Belki bizimki seçilecek. Öyle adaylar çıkaracağız ki… İzmir’de CHP ceketini assa seçilir diye bir kanaat var. Ümit Özlale şu an itibariyle çalışıyor. ‘Ben adayım’dedi. 81 ilde aday çıkaracağız. Ama küçücük ilçelerde öyle şeyler olur ki teşkilatlar kendi aralarında işbirliği yapıyorlar. Onlar yapılabilir” dedi.

İttifak olmadan İYİ Parti’nin Türkiye’nin hiçbir belediyesinde belediye başkanlığı kazanamayacağını  çok iyi bilen Akşener, resmen CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile akıl oyunları oynuyor.

Kılıçdaroğlu’nun 14 ve 28 Mayıs tarihlerinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinde Ümit Özdağ’a verdiği tavizlerin ortaya çıkmasından sonra İYİ Parti’nin çok ucuza ortaklık yaptığını düşünen Akşener, bu sefer çıtayı bir hayli yüksek tutuyor.

İşte bu yüzden yerel seçimlerde asla ortaklık olmayacağını söylüyor.

Masada pazarlık şansı artsın, belki bu seçimlerde hiç değilse birkaç belediye başkanlığı alırımın derdinde olan Akşener’in pazarlıklar bittikten sonra ‘’Yaşasın Millet İttifakı’’  demesini kim garipser?

Akşener’in Millet İttifakı’na yeniden ortak olmasını kim hayretle karşılar?

Akşener, önümüzdeki yerel seçimlerde bal gibi ortaklık yapacaktır.

Ancak burada en önemli unsur, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun nasıl bir duruş sergileyeceği konusudur.

Peki, CHP’ye bu kadar ağır ithamlarla yüklenen, Kılıçdaroğlu’nu yerin dibine sokan Akşener’e ‘’Haddini bil’’ deyip, ortaklık dışında bırakacak bir Kılıçdaroğlu görebiliyor musunuz?

Mümkün değil.

İşte bunu çok iyi bilen Akşener, daha pazarlık masasına oturmadan elini güçlendirmeye çalışıyor.

Resmen blöf yapıyor.

Ne demiş Atalarımız?

‘’At sahibine göre kişner’’

CHP’nin başında Kılıçdaroğlu olduğu sürece biz çok daha Akşener’in bu akıl oyunlarını görürüz.

Bu Millet İttifakı olduğu sürece sadece genel seçimlerin değil, yerel seçimlerin de çok daha kaybedildiğine şahit oluruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek duasının ‘’Allah’ım bu muhalefeti başımdan eksik etme’’ olduğunu duyar gibiyim.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
30Eyl
29Eyl

Sizi Allah’a havale ediyorum!

28Eyl

Fırıldak olmanın ne alemi var?

26Eyl

Kocaelispor üvey evlat mı?

24Eyl